Ktoré lyžiarske strediská vás určite nesklamú?

Ktoré lyžiarske strediská vás určite nesklamú?
25. januára 2018 BAJAN Wordpress

Lyžovanie nepochybne patrí medzi tie vôbec najobľúbenejšie a najatraktívnejšie zimné športy. Nebolo tomu inak ani v minulosti. Tejto téme sme sa už ale venovali v minulom článku. Dnes by bolo vhodné, keby sme bližšie popísali tie najatraktívnejšie lyžiarske strediská u nás.

Zmena je život, alebo život je zmena?

Prestavte si, Dedovi Mrázikovi sa uráčilo zavítať aj na Slovensko. Síce žiadne rekordy v týchto dňoch nepadajú, pre lyžovanie je takáto teplota pravá-orechová. Milovníci zimného lyžovania sa tak predsa len môžu vyblázniť do sýtosti. Máte svoje obľúbené „revíry“, alebo by ste tentokrát vyskúšali niečo nové?

Lyžiarske strediská u nás sú čoraz kvalitnejšie. A nielen krásne Slovenské hory ich predurčujú k tomu, aby sa stali rajom pre lyžiarov. Slovenské strediská totiž investovali nemalé prostriedky do svojej modernizácie, preto v súčasnosti poskytujú komplexné služby a široké možnosti ubytovania i trávenia voľného času.

Tatranská Lomnica je najlepšia na svete!

Tí, ktorí sa ešte len prvýkrát odhodlali postaviť na lyže či snowboard, by sa mali vybrať do Tatranskej Lomnice. Lyžiarske stredisko Vysoké Tatry – Tatranská Lomnica totiž ocenil najväčší svetový lyžiarsky portál Skiresort.info, ktorý zhromažďuje informácie o 5 100 strediskách sveta, ako najlepšie lyžiarske stredisko pre začiatočníkov na svete! Dostalo maximálny počet, teda päť hviezdičiek.

O niečo odvážnejším odporúčame navštíviť Štrbské Pleso, ktoré je zas najvyššie položeným lyžiarskym strediskom. Na svoje si prídu lyžiari, ktorí majú radi slalom, zjazd aj bežecké lyžovanie. V parku sú dve platformy za sebou vhodné pre začiatočníkov aj stredne pokročilých. Pre skúsenejších snowboardistov sú tu streetové prekážky, na ktorých si užijú kopec zábavy.

Najväčšie lyžiarske stredisko je v Jasnej

…a je to jasné ako facka! So 46 kilometrami zjazdoviek, 30 dopravnými zariadeniami a 15 barmi a reštauráciami je jednoznačne našim najväčším strediskom. Nezáleží na tom, či ste rodičia s malými deťmi, lyžiari – začiatočníci, alebo „starí harcovníci“. V Jasnej je pre každého niečo.

Keď však aj napriek tomu chcete ulahodiť predovšetkým deťom, zájdite si zalyžovať do Park Snow Donovaly. Stredisko sa pýši najmä skutočnosťou, že má najväčší areál na výučbu lyžovania v strednej Európe a druhý najväčší detský areál. Areál na výučbu má rozlohu 12 500 metrov štvorcových a deväť posuvných pásov. Pri výučbe lyžovania je veľkým pomocníkom kolotoč poháňaný motorom. Začať tu tak môžu už deti od troch rokov.

Ak si ale chcete zo zimnej dovolenky v Tatrách odniesť ten úplne najlepší zážitok, vyskúšajte so svojimi deťmi dennú a nočnú sánkovačku z Hrebienka. Tam sa okrem toho už niekoľko rokov koná podujatie Tatry Ice Master so zaujímavými ľadovými sochami, na ktoré budú vaše ratolesti „zízať“ s otvorenými ústami.

Od Tatier k Dunajcu, lyžiari spievajú

…že na nás nemajú, aj keď sa hnevajú. Ideálnu kombináciu obťažnosti svahov nájdete zas v stredisku Vrátna Free Time Zone, ktorá umožňuje kvalitnú lyžovačku pre všetky kategórie. Lyžiarske stredisko sa nachádza v Národnom parku Malá Fatra a patrí medzi štyri najvyššie položené strediská na Slovensku. Zjazdové trate sú umiestnené v nadmorskej výške až 1 520 metrov. Veľkým lákadlom pre pokročilých jazdcov sú voľné terény nad pásmom lesa v lokalite Chleb a skialpinistické trasy. Menej zdatní návštevníci a nelyžiari ocenia panoramatickú terasu v nadmorskej výške 1 490 metrov.

Zanevrieť by ste určite nemali ani na horské rodinné stredisko Bachledka Ski/Sun, ktoré sa rozprestiera na hrebeni Spišskej Magury s nádhernou panorámou Belianskych Tatier. Slovenským unikátom sú zjazdové trate v troch dolinách s prístupom z troch rôznych obcí – Ždiar, Jezersko a Malá Franková. Stredisko tak spája všetkých športových nadšencov od Tatier až k Dunajcu. Lyžiari a snowboardisti majú k dispozícii 10 zjazdoviek rôznej obtiažnosti v celkovej dĺžke 10,7 km, 4-sedačku Jezersko, 3-sedačku v Bachledova a 5 lyžiarskych vlekov.

Rýchlo a kvalitne

I keď alpským strediskám sa tie naše ešte stále nedokážu vyrovnať, majú lyžiarom určite čo ponúknuť. Neporovnateľnou výhodou našich lyžiarskych stredísk je, že cestovanie vám nezaberie priveľa času. Samozrejme závisí od toho, z ktorej časti Slovenska vyrazíte a kde máte cieľ cesty. Keď si to ale porovnáte s faktom, že dobré strediská v Alpách sú od slovenských hraníc tak 4/5 hodín cesty, časová úspora je priepastná. Najmä rodiny s deťmi ocenia kratšiu cestu.

No a ideálne je sa aj niekde v blízkosti atraktívneho strediska ubytovať a zažiť tak komplexné lyžovanie so všetkým. V resorte Kamzík sa vám to vďaka dobrej pozícii, útulným izbám v obklopení dreva, vírivej vode so saunou, dobrým jedlom aj hudbou, môže kedykoľvek podariť.

Zdroj: slovakia.travel, etrend.sk, satur.sk, snowmagazin.sk
Foto: shutterstock.comsnow.sk, jezersko.sk