Čo premôže stres a boľačky? Vírivá voda to istí!

Čo premôže stres a boľačky? Vírivá voda to istí!
13. novembra 2017 BAJAN Wordpress

Jeseň či zima, to nie sú len ročné obdobia evokujúce chlad, drkotajúce zuby, chrípku. Je to aj ten najvhodnejší čas na vyhľadanie odpočinku a relaxácie vo vírivej či hydromasážnej vani. Ponorením sa do vírivej vody si doprajete nielen pohodu, ale hlavne zdravý životný štýl!

Prospešná vírivá voda nie je žiadnou novinkou

Vírivka je pre jedného nedosiahnuteľnou métou, pre druhého splneným snom a pre tretieho bežnou rutinou, bez ktorej si nevie predstaviť normálne fungovať. Už v starovekých dobách ľudia z vyššej triedy využívali účinky vírivej vody na pravidelnej báze. Veľmi dobre vedeli, prečo to robia! Pobyt vo vírivke ich zbavoval predovšetkým stresu, no uvoľňoval aj ich svaly a kĺby, ktoré potrebovali počas krutých bojov.

Už starí Egypťania používali horúce kúpele s prídavkom kvetov alebo bylín na liečbu najrôznejších ochorení. Gréci verili, že terapia vo vírivke je zásadná pre udržanie zdravého života. V Indii bola terapia vodou základnou prísadou pre správnu pohodu. Rimania sa preslávili ich horúcimi vírivými kúpeľmi a dali názov rímskym kúpeľom. Išlo o kúpele, ktoré boli v spojení s parou veľmi pozitívne pôsobiace na celý ľudský organizmus. Japonci a Nemci využívali prírodné horúce pramene pre hydroterapiu v snahe podporiť liečebné metódy, ale aj ku skrášleniu a spomaleniu známok starnutia.

Blaho nielen na tele, ale i duši

Dnešné moderné vírivky sa od tých starovekých samozrejme výrazne líšia. Už len samotnými tryskami, ktoré u tých naozaj kvalitných majú terapeutické rozmiestnenie. V preklade to znamená, že trysky sú umiestnené tak, aby pôsobili na tie najviac namáhané časti tela. Aj preto zdravotné účinky oceňujú najmä ľudia trpiaci na bolesti chrbta, či už z fyzicky namáhavej aktivity alebo dlhého sedenia pri počítači. Lekári odporúčajú pobyt vo vírivke tiež osobám, ktoré majú problémy so zaspávaním a žijú v neustálom psychickom napätí. Veľmi vhodná je aj pre osoby trpiace artrózou a bolesťami kĺbov.

V horúcej vode, ktorá je presýtená bublinkami, starosti a stres odplávajú akoby samé. Vo vírivke sa dokonca zvyšuje produkcia endorfínu, hormónu šťastia, ktorý všeobecne navodzuje príjemnú náladu. Aby toho nebolo málo, horúca voda, ktorá na vás víri, zvyšuje správnu funkciu metabolizmu a pomáha telu, aby viac spaľovalo tuky.

Kam za vírivkou?

Dni sú kratšie, chladnejšie a nedá sa už plnými dúškami čerpať energiu zo slnka. Môžeme sa ale po prechádzke alebo náročnom dni ponoriť do vyhriatej vírivky. Keďže benefity vírivej vody na organizmus sú neodškriepiteľné, nechať na seba pôsobiť masážne trysky a čerpať novú energiu sa naozaj oplatí. Nie každý si ale môže dovoliť osobnú vírivky. Alebo len na ňu jednoducho nemá priestor. Nezúfajte! V dnešnej dobe si vírivé vane môžete dopriať v hoteloch, bazénoch, relaxačných centrách a pod.

Osladiť si dokonalý romantický kúpeľ vo vírivke so šampanským a jahodami pri živom ohni a sviečkach viete na magickom mieste v Aqua City Poprad. Vo vírivke s názvom Paradise Jacuzzi pre osem ľudí vám voda nadľahčí telo, masáž tela a chodidiel rozprúdi krvný obeh, pričom celé telo dokonale relaxuje. Pri ubytovaní 13to do Popradu nemáte ďaleko.

Keď ale túžite po niečom skromnejšom, no zároveň rodinnom či útulnom, úplne vám postačí aj naše wellness s vírivkou, hydromasážnou vaňou aj saunou. Kvôli blížiacej sa zime idú u nás víkendové pobyty opäť na dračku a kapacita sa do konca roka neúprosne zapĺňa. Preto by ste si rezervovanie nemali nechávať na poslednú chvíľu. Tešíme sa na vás!

zdroj: aquacity.sk, reest-spa.cz, spa-virivky.cz
foto: aquacity.sk, shutterstock.com, Martin Pitoňák