Prečo by mal každý utekať do sauny?

Prečo by mal každý utekať do sauny?
29. septembra 2017 BAJAN Wordpress

Penzión Kamzík na prvý pohľad môže vyzerať len ako nejaký dom rodinného typu, kde sa dá ubytovať, dobre sa najesť a oddýchnuť si. Zdanie môže klamať a v tomto prípade aj klame. U nás môžete telu dopriať omnoho väčšie benefity. Dnes ale nebude reč o skvostnej prírode Belianskych Tatier, ktorá dokáže ohromiť oči aj duši, ale povieme si niečo o saune, ktorá tiež oplýva nespočetným množstvom výhod.

V saune začiatok aj koniec života

Na začiatku by sa patrilo zabŕdnuť trochu do dejín saunovania. To je už totiž po tisícročia súčasťou rôznych rituálov a jeho počiatky spadajú až do doby ľadovej! V ďalekej minulosti boli sauny svedkami náboženských ceremoniálov, liečivých procedúr aj rituálov očisty. Aby toho nebolo málo, budúce mamičky do sauny chodievali rodiť a starí ľudia zomrieť.

Kedy presne sauna uvidela svetlo sveta sa zrejme nikdy nedozvieme, no predpoklady siahajú až do dôb 10 000 rokov dozadu. Kde majú pôvod, to asi všetci dobre viete. Áno, vo Fínsku. Aj slovo sauna pochádza z krajiny tisícich jazier, pričom pôvodne sa vyslovovalo ako sow-nah, čo znamená kúpeľ. Moderné drevené sauny podobné tým dnešným sa začali stavať až začiatkom 19. storočia.

Dnes sú k dispozícii hneď niekoľko typov sáun. Tou prapôvodnou je, samozrejme, fínska sauna, ktorá sa zvyčajne nahrieva na teplotu 90 °C. Prelom v ich popularite nastal až krátko po 2. sv. vojne, kedy pôvodné kamenné kachle boli nahradené modernejším spôsobom vytápania. Dovtedy sa miestnosť musela vyhrievať aj niekoľko hodín. Dnes to trvá max. 90 min.

Zamávajte chorobám

Dosť bolo dejepisu, vráťme sa späť do reality. Čo vás totiž určite zaujíma najviac, sú zdravotné benefity saunovania. A začneme hneď zostra. Odborníci z University of Eastern Finland saune vystrúhali veľkú poklonu. Sledovali totiž cez 2 300 ľudí vo veku od 42 do 60 rokov, a to od roku 1984. Tí, ktorí si saunu dopriali dvakrát či trikrát do týždňa, mali o 23 % nižšie riziko kardiovaskulárnych chorôb v porovnaní s tými, ktorí do sauny chodili len raz týždenne.

No a poďme ďalej. Saunovanie je totiž aj veľmi vhodným doplnkom pri liečbe astmatických príznakov. Mnohých ľudí okrem toho trápi dilema, či je sauna vhodná aj v prípade, keď trpia vysokým/nízkym tlakom. Tak ako aj pri iných komplikáciách, aj pri problémoch s tlakom je saunovanie vhodné odkonzultovať s lekárom. Obecne ale možno potvrdiť, že pokiaľ nie je diagnóza nijak závažná, sauna vám len a len prospeje.

V lete či zime? Kedykoľvek!

Okolo saunovania dodnes lieta mnoho mýtov, ktoré treba čím skôr zažehnať. Jedným z nich je aj to, že saunovať by sa malo iba v zime. Môžete dokonca natrafiť na názor, že sauna v lete organizmu dokonca škodí. Blé. Jedným slovom, somarina! Neviete si ani len predstaviť, ako sa pri saunovaní v lete cibrí termoregulácia tela. To tak omnoho ľahšie zvláda letné horúčavy. Mnohí sú okrem toho práve v lete náchylnejší na únavu a malátnosť. Pravidelné saunovanie letnú únavu pohlcuje a účinne odstraňuje stres.

Počas zimy si telo žiada saunovanie napríklad vtedy, keď máte upchaté nosné dutiny. Pri pravidelnom saunovaní sa zvyšuje odolnosť organizmu proti nachladnutiu, kašľu a nádche. Sauna telo perfektne pripraví na rýchle prechody do zlého počasia, pretože dokonale posilňujete imunitný systém, teda obrannú schopnosť ľudského organizmu. Aby toho nebolo málo, sauna má v zime blahodarný vplyv aj na psychiku. Tá totiž v chladných tmavých mesiacoch býva značne narušená.

Myslieť si ale, že na plnohodnotné a zdravé wellness postačuje kvalitné saunovanie, je veľkým omylom. Wellness je životný štýl, ktorý si vyžaduje omnoho viac. Viac si o tom prečítajte v tomto článku SEM!

Vyskúšajte Belianske saunovanie

Na počasí pri saunovaní naozaj nezáleží. No ak by ste aj napriek tomu chceli urobiť kompromis, teraz, počas premenlivej jesene, kedy upršané chladné dni strieda babie leto, je azda to najideálnejšie obdobie na saunovanie. Využite to naplno! Pozývame vás stráviť pohodovú jeseň do Belianskych Tatier, kde sa môžete ubytovať v našom rodinnom rezorte. Útulné drevené priestory, goralské večeri pri počúvaní živej hudby, prechádzky po kľukatých chodníkov v obklopení hôr a, samozrejme, dokonalý relax v našej saune. Nič z toho vás neminie.

zdroj: vseosaunovani.cz
foto: Jozef Pitoňák, shutterstock.com