Je vám z tohtoročnej zimy zle? Hor sa na Hrebienok!

Je vám z tohtoročnej zimy zle? Hor sa na Hrebienok!
11. januára 2018 BAJAN Wordpress

Slovensko momentálne laboruje s nedostatkom snehu. Aby ste zažili aspoň akú-takú zimu, musíte sa terigať po vysokých horách. Vieme ale o jednej tradičnej akcii, kde si snehu a ľadu užijete do sýtosti, pričom uskutoční sa v pomerne prijateľných astronomických výškach.

O akú akciu ide?

Na mysli máme už tradičné podujatie Tatry Ice Master, ktoré tento rok vygravíruje do ľadu už svoj 6. ročník. Od 12. do 14. januára 2018 bude vysokotatranský Hrebienok patriť ľadovým sochárom z desiatich krajín celého sveta, ktorí vdýchnu život vyše 50-tim tonám ľadu. Z toľkejto zamrznutej vody vzíde na svet 40 unikátnych sôch, na ktoré sa nebudete vedieť vynadívať.

Na Hrebienku to ale ani zďaleka nie je všetko. Už od 8. decembra sa totižto môžete kochať atmosférou Tatranského ľadového domu, ktorý sa tento rok nesie v téme „pocta rodine“. Mrazivý dom je inšpirovaný masívnou rímskokatolíckou bazilikou v Barcelone – Sagrada Familia. Samotná bazilika je budovaná v štýle stredovekých katedrál a je monumentálnym dielom renomovaného katalánskeho architekta Antonia Gaudího.

1440 ľadových blokov

Presne toľko ich napočítate na Tatranskom ľadovom dome. Dokopy vážia 190 ton! O precízne detaily pri tvorbe ľadového chrámu sa postaral Adam Bakoš s tímom slovenských, českých a španielskych sochárov. Novinkou tohto roku je väčší chrám ľadovej baziliky, ktorý sa presunul z pôvodnej 18 metrovej do kupoly o priemere 25 metrov. Tento rok je tak Tatranský Dóm na Hrebienku ešte o niečo väčší a veľkolepejší.

Poďme ale späť k spomínanej akcii, ktorá ľadový Hrebienok ešte o čosi viac zmrazí. Počas podujatia budú umelci pracovať podľa rôznych motívov a tém, ktoré zapracujú do impozantných sôch. V prvý deň budú mať sochári voľný štýl, no v tom druhom a treťom dni podujatia sa budú držať témy: „krajina, odkiaľ pochádzam a svetová fauna a flóra.“

Pri ľade sa treba zohriať

Inak sa pokojne môže stať, že stuhnete ako Nastenka v známej vianočnej rozprávke. Ivan vás v tomto prípade nezachráni. Spoľahnúť sa budete musieť na iné hviezdy. Niet sa ale čoho obávať, hneď v prvý deň, teda v piatok, podujatie od 17.15h obohatí svojim hlasom úspešná speváčka Jana Kirschner. V sobotu atmosféru vypeckuje vystúpenie King Shaolin a neskôr ľadovo – ohňová šou, ktorú budete môcť zažiť aj v posledný deň podujatia.

Ak sa vám teda už nechce dívať z okna na hmlisté počasie bez jedinej vločky snehu, zájdite si tento víkend na Hrebienok. No a keď si chcete pritom aj poriadne oddýchnuť, pretože cez sviatky ste sa nezastavili, ubytujte sa v resorte Kamzík. Od Hrebienku to autom zmáknete za pol hodinku. Tešíme sa na vás!

Zdroj: vysoketatry.sk, vt.sk, regiontatry.sk
Foto: Marek Hajkovsky – vt.sk