Športom k trvalej inv… dlhovekosti!

Športom k trvalej inv… dlhovekosti!
30. novembra 2017 BAJAN Wordpress

Pravidelný pohyb je nevyhnutnou súčasťou života každého človeka. Dnes si to ale uvedomujeme čoraz menej a menej. Aj preto mávate pocit, že telo aj duša chátra, pretože žijete v uponáhľanej dobe bez zážitkov, potešenia a chvíľ len pre seba? Je najvyšší čas tlačidlo mozgu dať do stavu „off“, telo prepnúť na „on“!

Veru, doba je iná

Akosi sme zabudli, prečo má každý človek pod kožou svaly a neuvedomujeme si, že naše telo túži byť stimulované, behať, plávať, preťahovať sa, rozprúdiť krvný obeh, stimulovať srdce a každé svalové vlákno. Ľudí dnes všade vozia autá, výťahy, eskalátory, pracujú celé dni v kanceláriách pri počítači, kde si neničia len chrbty, ale podľa najnovšej štúdie sa im aj skracuje život. Voľný čas sa ďalej zvykne krátiť „gaučovým“ pozeraním televízie. Kam zmizlo lietanie po lesoch, plávanie v rybníku, pracovanie na poliach a záhradách? Je to tak, dnešná modernizácia odobrala všetok prirodzený pohyb.

Čo máme z pohybu?

Pohyb zlepšuje koncentráciu, znižuje stres, zvyšuje sebavedomie, zlepšuje sebakontrolu. Ďalej posilňuje srdce a zvyšuje adaptáciu obehu na záťaž. Okrem toho zvyšuje energetický výdaj, tým pomáha udržiavať, samozrejme, optimálnu váhu či redukovať nadváhu a zmierňovať obezitu. Už aj nevinný pohyb dokáže zvýšiť počet svalových vlákien a zároveň znížiť obsah tuku vo svaloch. Je tak pochopiteľné, že pohyb zároveň znižuje celkový cholesterol a tým znižuje aj riziko vzniku aterosklerózy. Ďalej prispieva k prevencii nádorových ochorení, zlepšuje dychové funkcie, prečisťuje a posilňuje pľúca… Takto sa tu môžeme rozpisovať donekonečna. Sčítaní sme už ale až-až. Treba sa skôr konečne postaviť od počítača a začať.

Vždy podľa svojich možností

Čo ale vtedy, keď na to mnohí z nás nemajú jednoducho čas? Dnes musia ľudia pracovať od svitu do mrku, pričom sú radi, keď večer po umytí riadu zaľahnú k TV. Muži k Lige majstrov, ženy k Báječnej žene. Aby človek dokázal aj niečo zažiť, potrebuje na to využiť dovolenku. Až vtedy odchádzame niekde preč, niekde k moru či len na chatu. Väčšinou však nemyslíme na to, že práve tieto dni by sme mali využiť čo možno najviac pre naše zdravie, teda pre pohyb. Samozrejme, keď niekto pracuje v bani, nebude ešte aj počas dovolenky skákať ako blázon. Neplatí to ale pre tých, ktorých pracovné zaťaženie nie je až tak fyzicky náročné.

V penzióne nielen kvalitný spánok

Vonku v týchto dňoch už naplno úraduje dedko Mrázik. No aj bez mora sa dá poriadne oddýchnuť a načerpať množstvo energie. Dokonca ani také víkendové pobyty nie sú na zahodenie. Hlavne vtedy, keď si vyberiete tú správnu „destináciu“. Týmto vás tak pozývame do zasneženej scenérie Belianskych Tatier, do komplexného resortu Kamzík. Možno sa pýtate, čo má spoločné nejaký penzión plný postelí spoločné s témou dnešného článku, teda pohybom? Veľa!

Chodníčkov na prechádzku je v okolí viac než len dosť. Môžete si vybrať túru podľa náročnosti i výhľadov. Lyžovačka počas tohto obdobia je samozrejmosťou, preto ju nebudeme nejak rozpitvávať. Deti, a nielen oni, sa môžu sánkovaním na mnohých kopcoch vyšantiť do sýtosti. Keď vám už budú mrznúť prsty a uši si nebudete cítiť, zašportovať si viete aj v interiéry. Čaká na vás biliardový aj pingpongový stôl.

Čo by to bol pohyb bez dostatočnej regenerácie? No predsa iba pohyb. To sa u nás ale nestane. Telo totiž môžete položiť do vírivky či vyhriatej sauny. Ten pravý wellness teda máte na dosah. Dobrá večera v sprievode hudby počas goralských večerí je ďalšou samozrejmosťou. No a kvalitný vzduch v obklopení voňavého dreva je len zárukou kvalitné spánku. Čo vy na to? Keď ste neodolali, čím skôr si rezervujte miesta, pretože tých je s príchodom Silvestra stále menej a menej.

Zdroj: veganza.cz, stobklub.cz
Foto: shutterstock.com