Lezie vám Valentín hore krkom? Nemusí!

Lezie vám Valentín hore krkom? Nemusí!
7. februára 2018 BAJAN Wordpress

Nezadržateľne sa blíži sviatok sv. Valentína. Možno ho slávite, možno zavrhujete, no určite viete o jeho existencii, pričom nemožno ho len tak ignorovať. To by ste museli mobil vyhodiť do koša, alebo dokonca ostať celý tento čas doma zahrabaní v perine. Neostáva nič iné, len si deň zamilovaných užiť po svojom. Pár rád vám dáme aj my.

Prehratá vojna za lásku

U populárneho sv. Valentína, ktorého sviatok vo svojej brutálne skomercionalizovanej podobe k nám prišiel spoza veľkej mláky, si treba uvedomiť, že je v kresťanskej tradícii nielen patrónom mladých ľudí a ich lásky, ale aj cestujúcich, včelárov či dokonca ochrancom proti moru. Ale poďme pekne po poriadku…

Valentinus bol rímsky kresťanský kňaz a lekár, žijúci v Ríme za vlády cisára Marka Aurélia Klaudia, ktorý býva zobrazovaný s kalichom v ľavej ruke a s mečom v pravej. Žil v 3. storočí a na konci 60. rokov bol kvôli svojim kresťanským postojom umučený. Úcta k tomuto mučeníkovi sa rozšírila už v 4. storočí do Ríma. Tradícia sa na neho pozerá predovšetkým ako na patróna mládeže a šťastného sobáša. Prečo?

Pretože zvyk milovanému človeku niečo darovať sa odvodzuje zo životopisu tohto svätca. Podľa legendy biskup Valentín obdarovával mladé páry pestrými kyticami z biskupskej záhrady. Rímskym mužom pritom údajne radil, aby ostávali radšej doma u svojej manželky, než aby tiahli do vojny, čo bolo rímskymi úradmi chápané ako nabádanie k dezercii. Za cisára Klaudia bol preto 14. februára roku 268 popravený.

Všetko je vo vašich rukách

Z britských ostrovov pochádza starobylý zvyk zasielať na sviatok sv. Valentína milovanej osobe anonymné listy. Vo frankofónnych krajinách sa zase vyvinul obyčaj volieb Valentína a Valentínku roka, ktorý sa neskôr preniesol aj cez oceán do Ameriky. Samozrejme, ďalším z pekných valentínských zvykov, ktoré sa udržali až dodnes, je obdarovávanie dievčat a žien kvetinami.

Všeobecne obľúbený sviatok stratil v posledných desaťročiach akékoľvek mravné či náboženské posolstvo. Obchodníci očakávajú značný nárast predaja tovaru so špeciálnou valentínskou ponukou, čo má s pôvodným zmyslom daného sviatku len veľmi málo spoločného.

Nič to ale nemení na tom, že Valentín má priniesť hlavne pekné chvíle so svojou polovičkou. Môžeme sa tu teraz pozastavovať nad ovplyvňovaním západného sveta, no čo z toho budeme mať? Nič. Keď vám to leží v žalúdku, jednoducho tento deň ignorujte a zbytočne sa neznervózňujte. Keď ste ale zamilovaní po uši a túžite pre svoju drahú/drahého niečo vymyslieť, pustite uzdu a rozbaľte to.

Srdce a oddych idú dokopy

Ako sme už spomenuli, v súčasnej dobe sa stal deň sv. Valentína výnosným biznisom pre veľké reťazce ako aj kvetinárstva. Najobľúbenejším darčekom sú totiž kvety. Nasledujú čokolády, plyšové hračky a šperky. Dnes sa na sviatok zaľúbených vo svete predá viac ako 36 miliónov bonbonier v tvare srdca každý rok. To je asi 58 miliónov kusov čokolád!

Valentín ale nemusí byť len o kvetoch a čokoláde. Čo si tak dopriať poriadny romantický oddych v obklopení krásnej prírodnej scenérie? Tohto roku to vyzerá tak, že Valentín bude zasnežený, nie teda hnedý a zablatený. O to viac sa oplatí zájsť do prírody, kde to vyzerá naozaj úchvatne.

Čo tak oddych v zasnežených Belianskych Tatrách, ktoré ponúkajú množstvo cestičiek plných zážitkov aj romantických prechádzok? Každé zamilované srdce v takýchto končinách pookreje. Žiadna komercia, žiadne reklamy, žiadne otravné slogany. Len vy, váš partner a dokonalý pokoj. Ubytujte sa so svojou polovičkou v rezorte Kamzík a okrem srdca vďaka goralským večerom ulahodíte aj svojmu žalúdku. Po náročnejšej prechádzke zas vírivkou a saunou potešíte svoje telo, pričom večer zaľahnete do útulnej izby nabitej atmosférou plnej lásky.

Zdroj: rozhlas.cz, protiproudu.cz, astrocafe.centrum.cz
Foto: shutterstock.com