Jar. Najlepšia priateľka lesov, lúk aj záhrad je tu. Konečne!

Jar. Najlepšia priateľka lesov, lúk aj záhrad je tu. Konečne!
21. marca 2018 BAJAN Wordpress

Vzduch nasýtený vôňou vlhkej zeme z roztopeného snehu, prvé náznaky ľubozvučného spevu vtákov, o ktorý boli naše uši ukrátené počas dlhých zimných mesiacov, prvé nesmelé výhonky snežienok. Všetky tieto chvíle práve v týchto dňoch vytvára čarovná jar. Ste na ňu pripravení?

Ľadové kráľovstvo sa mení na uplakanú krajinu

Keby sme vás požiadali, aby ste piatimi slovami charakterizovali jar, iste by sa odpovede aspoň v troch prípadoch zhodovali. Obdobie znovuzrodenia, nového života, zábavného vyrábania kraslíc, ale i plné nasadenie záhradných či dvorných prác, je oficiálne tu! Všetko má svoj koniec, a tak aj meče, ukuté z tvrdého ľadu, sa pomaly menia na vodu. A i keď tohtoročná zima nie a nie odísť, máte aspoň viac času si pripraviť všetko to, čo budete o pár dní už určite potrebovať.

Prac sa Morena, prac sa zima!

Práve jar je pre záhradkárov najťažším obdobím počas celého roka. Od vykonaných jarných prác totiž závisí vo veľkej miere celá sezóna a hlavne úroda. Ani v minulosti však tomu nebolo inak, ba dokonca možností bolo omnoho menej. Aj takí gorali v časoch minulých nenechávali nič na náhodu. Dokonca sa snažili rôznymi praktikami posmeliť počasie k teplejším dňom. Mládenci tak vyháňali z chotára nepriaznivé sily, ktoré podľa ich predstáv zadržiavali vegetáciu, ale predovšetkým sa snažili urýchliť odchod samotnej zimy. Tento symbolický boj jari so zimou stelesňovala ženská slamená figurína – Morena. Ľudia verili, že keď ju vynesú z dediny, hodia do vody, alebo dokonca spália, zároveň s ňou vyženú nebezpečné choroby, smrť, ale aj negatívne sily.

Prvé práce boli a sú najdôležitejšie

Až keď sa ľadové kráľovstvo úplne roztopilo a ubolené konáre stromov si začali ofúkavať a zoceľovať rany, aby mohli onedlho vyhnať nové púčiky, sa na dedinách začali tie najhorlivejšie jarné práce. Pravidelne každú jar sa začínalo s aktivitami spojenými s čistením či opravou studničiek, opravou poľných ciest, úvratí či čistením pastvín. K úprave poľných ciest sa v prípade potreby vracali predovšetkým v čase zvážania úrody z polí, aby sa zbytočne nepoškodil voz, prípadne nedošlo k inému nešťastiu. Podobne sa vykonávali úpravy polí pred orbou, ktoré gorali na jar čistili od divých kríkov a popadaných halúz.

Fašiangy, Turíce, Veľká noc ide

Jar, to ale nie sú len povinnosti a práca. Pestrosť jarného zvykoslovia dotvárali fašiangy, ktoré predchádzali 40-dňovému pôstu. Ich záver, nazývaný vostatky, bol najveselším z celého fašiangového obdobia. Osobitný a najväčší význam v jarnom zvykoslovnom cykle mali veľkonočné sviatky a zvlášť úkony viažuce sa k dňom posledného týždňa veľkého pôstu, nazývaného veľký alebo tichý týždeň. Na druhej strane, v minulosti sa aj toto obdobie vo veľkej miere spájalo so začínajúcimi poľnými prácami, zameranými na sejbu, sadbu, ale aj prvý jarný výhon dobytka. Preto vykonávané úkony mali zabezpečiť najmä hospodársku prosperitu, bohatú úrodu, úžitok z hospodárskych zvierat, ale tiež zdravie hospodára a jeho rodiny. Okrem vyčistenia príbytkov, ľudia dbali aj na osobnú čistotu a verili v ozdravujúci a liečivý účinok jarných vôd.

Keď sa jari nechce, využite to

Najvýznamnejšou jarnou prácou bývalo oranie a z toho dôvodu sa oráčovi dostalo aj dobré pohostenie. Najčastejšie to boli varené vajíčka, praženica, slanina, chlieb a po príchode domov aj pálenka. Čo si tak vychutnať tieto dobroty aj napriek tomu, že nie ste žiaden oráč? Nech sa páči!

Spôsob prác v dobách minulých sa možno líšil s tými terajšími, no nič to nemení na tom, že aj v dnešnej dobe sú práve jarné práce tie najintenzívnejšie a pre očakávaný výsledok aj najdôležitejšie. Škoda, že práve po období najväčšieho kľudu a leňošenia máme hneď makať naplno. Avšak aj jar sa v týchto dňoch prebúdza akosi ťažšie, preto to treba využiť. Navštívte penzión Kamzík a predĺžte si tak o niečo chvíle pokoja a prípravy na ten najväčší sviatok v roku Veľkú noc.

Zdroj: M. Jagnešáková – Gorali na Orave, hobbyportal.sk,
Foto: shutterstock.com, Jozef Pitoňák