Saunovaniu v teplých dňoch sa netreba vyhýbať, ale vyhľadávať to!

Saunovaniu v teplých dňoch sa netreba vyhýbať, ale vyhľadávať to!
24. mája 2018 BAJAN Wordpress

Horúca sauna počas tropického leta. Och, to je aká blbosť? Počkať-počkať. Ani zďaleka neznamená, že keď vonku triešti mráz a vám perfektne bodla práve horúca sauna, že nie je prospešná aj počas teplých dní. Povieme vám prečo.

Zabudnite konečne na mýtus

Posilňovanie imunity, znižovanie kardiovaskulárnych ochorení či astmatických príznakov, zlepšenie nálady. To všetko dokážete v saune vycibriť. Avšak, tieto výhody môžete väčšinou odpozorovať v článkoch zameraných na saunovanie v zime.

Odporcovia letného saunovanie zvyčajne vyťahujú argumenty, že účelom sauny je organizmus prehriať, čo v lete nie je potrebné. To síce nie je, sauna v lete má ale na telo oveľa hlbší efekt. Obzvlášť v prípade, ak ste zvyknutí chodiť do sauny pravidelne.

Sťažovať sa na horúčavu už nebudete!

V letných horúčavách zvyknú mať ľudia závrate, pripadajú si pomalí a neustále unavení. A práve od toho tu je letné saunovanie. Vďaka teplotnej záťaži v saune si totiž vaše telo s horúčavou poradí oveľa lepšie.

Podľa štúdie zaoberajúcej sa termoreguláciou tela stúpa v saune teplota pokožky až na 41 °C. Práve takáto teplotná záťaž funguje ako akýsi nácvik na zvládanie letných horúčav. Okrem toho, že vďaka saune si oveľa ľahšie privyknete na vysoké teploty, ktoré vás v lete čakajú, vaše telo lepšie zvládne termoreguláciu. To znamená, že sa vám v lete nebude robiť nevoľno z horúčav a nebudete sa ani toľko potiť. Rovnakú službu vám sauna preukáže aj v prípade, že sa chystáte na exotickú dovolenku v priebehu chladnejších mesiacov.

V letnom období je organizmus okrem iného často vystavovaný extrémnym, vysokým teplotám a zároveň, nepriaznivo pôsobiacim výkyvom, najmä pri prechodoch z veľkého tepla do klimatizovaných priestorov. To môže mať za následok prechladnutie, bolesti hrdla, vo vážnejších prípadoch napríklad aj angínu. Princípom saunovania je “umelá horúčka”. Teplota tela sa zvýši o pol stupňa, čo u človeka naštartuje imunitný systém. Telo si vybuduje protilátky a stane sa odolnejším proti vonkajším vplyvom.

Lepší výkon aj zdravšia postava

Podľa štúdie uskutočnenej na šiestich bežcoch dokážu 4 návštevy sauny týždenne po dobu 3 týždňov zvýšiť dobu športovania do vyčerpania až o úchvatných 32 %! Hore stúpa tiež celkový výkon. Ak teda radi beháte, chodíte na túry alebo napríklad jazdíte na bicykli, zájdite do sauny aj v lete. Svojho obľúbeného športu sa nebudete musieť vzdať ani v tých najtropickejších mesiacoch.

Aby toho nebolo málo, sauna v teplých obdobiach pomáha aj tým, ktorí chcú po zime silou mocou schudnúť do plaviek. Každých 30 minút strávených v saune vám totiž pomôže spáliť až 600 kcal. To je približne rovnako ako za hodinu intenzívneho aerobiku, behu alebo jazdy na bicykli. Inak, vedeli ste, že pravidelné saunovanie znižuje toxické látky o 21,3 %, pričom pot vyplavený saunovaním obsahuje 6x viac toxínov, nečistôt a tuku, než “obyčajný pot”?

Keď teda budete mať možnosť sa ísť saunovať aj počas jari či leta, určite neváhajte. Ako ste sa sami mohli dozvedieť, rada štúdií dokazuje, že saunovanie v lete telu neškodí vôbec, ba naopak, v mnohých oblastiach môže pomôcť. Týmto vás pozývame aj do našej sauny, ktorá je spoločne s lahodnou vírivkou pevnými a hlavne obľúbenými súčasťami rezortu Kamzík.

Zdroj: coolbrnoblog.cz, vseosaunovani.cz
Foto: shutterstock.com