Pod Tatrami more nenájdete, no „more“ alternatív áno

Pod Tatrami more nenájdete, no „more“ alternatív áno
16. July 2019 BAJAN Wordpress

Ešte ste túto sezónu nikde neboli? Túžite po dovolenke, no nemáte popri práci a povinnostiam čas riešiť cestovky, pričom nie ste najlepším kamarátom dlhého cestovania? Užiť si pár dní voľna pod Tatrami, teda na Slovensku, tak nemusí byť až tak veľmi „trápny“ nápad.

Bez slanej vody to nejde. Alebo predsa?

Preferencie Slovákov, pokiaľ ide o letné dovolenky, sú nad slnko jasnejšie – more, pláž, veget! Relax vo vlastnej krajine nie je pre väčšinu našincov dovolenkou prvej voľby. Môže sa teda dovolenka na Slovensku vyrovnať dovolenke pri mori, ba dokonca ju prekonať? My si myslíme, že môže. Je to totiž otázka nárokov, ktoré človek má. S ležaním niekde na morskom pobreží môžu byť spokojní hlavne neveľmi nároční ľudia. Mnohí často dokonca ani nevedia poriadne opísať, kde vlastne boli. Ráno vstanú, najedia sa a šup pod slnečník. Pri celodennom popíjaní nekvalitného piva deň akoby išiel rýchlejšie. Večer opäť jedlo, nápoj, ktorý sa ani len farbou nepodobá na whisky, izba, spánok. Občas nejaká zábava, kde-tu prechádzka po stredisku a… a finíto. Avšak pozor. Našim cieľom nie je, samozrejme, odrádzať ľudí od dovoleniek v cudzine. Článok je smerovaný hlavne tým, ktorí chcú tento rok zmenu s túžbou čo najviac spoznať našu zem.

V akých končinách je pivo pivom? To z obrázku určite nie.

Do zahraničia chodia ľudia zväčša za pamiatkami alebo za kúpaním. Na Slovensku toho však nie je vôbec málo. Samozrejme, keď nie ste takým milovníkom mora, že ho aspoň pár dní v roku musíte cítiť. Čo všetko teda naša krajina vie aj bez presolenej vody ponúknuť?

Z každého rožku trošku

V našej krajine je toľko turistických chodníkov, že sa po nich za svoj život nestihnete prejsť, aj keby ste veľmi chceli. Okrem toho máte k dispozícii pomerne dosť aquaparkov, kde sa viete vyšantiť do sýtosti. Skvelú históriu, múzeá, pamiatky snáď ani len netreba bližšie špecifikovať. Snáď možno len toľko, že Slovensko má najviac hradov (220) či kaštieľov (425) na obyvateľa v celej Európe. Nezabúdajme ani na skanzeny, ktoré sú pútavým a interaktívnym spôsobom, ako je možné zažiť tradície rôznych regiónov a z bezprostrednej blízkosti tak zistiť, ako sa žilo kedysi. V prípade, že vás fascinuje veda alebo patríte k zanieteným obdivovateľom umenia, máte si pri ponuke zhruba 100 múzeí a 26 galérií z čoho vyberať.

Jediným možným nebezpečím potulkami našich lesov môže byť neočakávané stretnutie s podobným krásavcom. Stále však ide o málo vídanu situáciu.

Keď nechcete aktívnu dovolenku, ale čo možno najviac leňošiacu, na veľkom množstve prírodných prameňov vyrástla sláva kúpeľov lákajúcich ľudí túžiacich po relaxe a ozdravných procedúrach. Dobre, ale čo preplnené misy dobrého jedla? Syry v podobe pareníc a korbáčikov patria k našim unikátom a hoci si ich viete kúpiť aj v obchodoch, oplatí sa vám vybrať priamo za výrobcami na neďaleké salaše. Výhoda? Pri tejto klasickej domácej strave nehrozí, že vám či deťom exotické jedlo „nesadne“. Máte tak o starosť menej.

Po tejto klasike vám faraónová pomsta iste nehrozí.

A odoprieť si nemusíte ani kultúrny program či spoločenské vyžitie. O tom, že na Slovensku sú vďaka usilovným folklórnym spolkom ešte aj dnes populárne ľudové tradície vás presvedčia popri skanzenoch taktiež folklórne festivaly, na ktorých sa okrem reprezentantov slovenských regiónov predstavujú aj zahraniční umelci.

Dovolenkujte s nami

Dovolenkovanie v domácej krajine vyhovuje predovšetkým ľuďom, ktorí neradi cestujú na dlhé vzdialenosti. Do karát to hrá staršej generácii, ako aj rodinám s malými deťmi alebo ľuďom, ktorí chcú dovolenku stráviť v pokojnom prostredí, čo by mohol byť v prímorskom letovisku celkom problém. A okrem toho, nemusíte mať toto leto len jeden druh zážitkov. Takmer všetky máte na dosah ruky. Stačí si vybrať, v akej oblasti Slovenska strávite dovolenku či len predĺžený víkend.

Pôžitok z čerstvého vzduchu na slovenských kopcoch vie nielen seniorom neraz dožičiť vytúžený relax a šťastie.

Okulahodiaca scenéria Belianskych Tatier, množstvo neprebádaných cestičiek popri minerálnym prameňom, pálenie kalórií v tom najčistejšom vzduchu, komfortné izby, wellness, ale aj vychutnávanie tradičných pokrmov v obklopení živej hudby. V našom penzióne sme sa snažili skĺbiť to, vďaka čomu by ste mali maximálne zrelaxovať a aj niečo zažiť. Keď predsa len zatúžite po horúcom piesku, vyskúšajte novinku v neďalekej Starej Ľubovni, kde vyrástla unikátna pláž. 

Každopádne pamätajte, že než človek vystrčí päty do zahraničia, mal by aspoň sčasti poznať krajinu, z ktorej pochádza. Možno práve toto leto je ten správny čas na zoznámenie sa s tajmi, ktoré Slovensko ponúka.

Zdroj: Jarmila Horváthová – etrend.sk, Monika Nosková – cestovanie.sme.sk, Kristína Lenková – tvojzivotnystyl.sk, plus7dni.pluska.sk
Foto: istockphoto.com