Vírivka či sauna? Kdeže! Wellness je životný štýl

Vírivka či sauna? Kdeže! Wellness je životný štýl
21. June 2017 BAJAN Wordpress

Pri slove wellness vás takmer ihneď napadnú dve slová. Sú nimi vírivka a sauna. Je jasné, že bez týchto súčastí by wellness wellnessom nikdy ani nebol. Myslieť si ale, že toto na pravé wellness stačí, je veľká chyba. Ide totiž o omnoho širší pojem!

(Ne)dokonalý darček

Zlato, cez víkend ideme na wellness. Juchúúú! Raduje sa vaša priateľka či manželka, raduje sa celá rodina. Skvelý darček pre svoju milú, že? Prídete do nejakého fešného strediska, vhupnete do vírivky, sedíte a sedíte… ešte stále sedíte… následne si dáte saunu, trochu sa pomočíte vo vode a hurá, wellness pobyt „se vším všudy“ je za vami. Dámy a páni, omyl!

Slovo wellness dnes, pochopiteľne, nie je žiadnou neznámou. Každé solídnejšie fitcentrum sa vydáva za wellness, rovnako tak ako sú už v hoteloch vyššej kategórie wellness centrá. Okrem toho aj niektoré kúpele lákajú klientov na wellness pobyty. Nikto z nich síce neklame, no wellness nie je len o cvičení, rovnako tak ako nie je len o leňošení vo vírivke.

Životný štýl a filozofia

Výsledkom úvah odborníkov o tom ako zvýšiť či udržať dobrú fyzickú zdatnosť aj u ľudí, ktorí sa nevenujú vrcholovému športu, bolo vypracovanie modelov fyzickej a športovej aktivity, ktoré dostali pomenovanie “cvičenie pre zdravie”, anglicky teda „wellness“. V podstate ide o spojenie výrazov “well-being” a “fit-ness”. Wellness je tak komplexný životný štýl preventívne predstavujúci snahu o udržanie vysokej úrovne fyzického i duševného zdravia a tým aj životnej pohody. Je to jednoducho zdravý spôsob života, v ktorom je vyvážená kultúra mysle, duše i tela.

Prečo a ako wellnessovať?

Regenerácia, odpočinok, čistá myseľ. To všetko wellnessom dosiahnete. Najdôležitejšie je ale potlačenie stresu, s ktorým máva problémy stále viac a viac ľudí. V dnešnej dobe útočí skutočne na každého, no nie je dobré sa ním nechať ovládnuť alebo sa ho zbavovať vtedy, keď vás už naplno pohltí. Aj základným rozlišovacím prvkom medzi fitness a wellness by malo byť hodnotenie intenzity stresu. Akonáhle v priebehu aktivity dochádza k dosiahnutiu či dokonca prekročeniu intenzity anaeróbneho prahu, jedná sa už o fitness. Aktivity wellness by mali byť teda čo do voľby športov aj záťaže oveľa pestrejšie a atraktívnejšie.

Užite si pravé wellness!

Určite vás nechceme nútiť, aby ste ešte aj pri oddychu, ktoré ste si v práci horko-ťažko vydobyli, sa nezastavili aj na wellness. Ak túžite po celodennom váľaní sa vo vírivke, nech sa páči. Takýmto relaxom ale nemôžete tvrdiť, že ste boli na wellness. Čo tak prežiť wellness plnohodnotne? U nás v Ždiari, teda v Penzióne Kamzík, je filozofia wellnessu naozajstným pôžitkom. Medzi procedúrami môžete kedykoľvek vyraziť na prechádzku po kľukatých cestičkách Belianskych Tatier, ísť na výlet do Belianskej jaskyne, vyšantiť sa v blízkom Aquacity Poprad, zašportovať si na náročných kopcoch či len tak poznávať krásy úchvatnej prírody.

zdroj: welko.cz
foto: Jozef Pitoňák

0 Comments

Leave a reply