Svetový deň manželstva? Viac než len Valentín

Svetový deň manželstva? Viac než len Valentín
10. februára 2019 BAJAN Wordpress

Čoskoro je tu marketingovo híčkaný sviatok sv. Valentína. Pre niektorých je však dnešný deň ešte o niečo významnejší. Pozornosť by mali zbystriť najmä všetci tí, ktorí spečatili svoju lásku manželským zväzkom. Dnes je totiž ich deň, teda Svetový deň manželstva!

Aj u nás je už rozvod trendy

Prečo dávame v článku prednosť sviatku, ktorý sa popularitou nedá ani len prirovnať k Valentínu? Pretože oslavovať sviatok plný srdiečok môže hocikto, kto je v daný deň zamilovaný. A je už jedno, či prejavuje lásku k niekomu druhému týždeň, mesiac, 3 roky či celú večnosť. Dovoliť si oslavovať manželstvo má už však iné grády. Najmä v dobe, kedy…

Slovensko zažíva najvyššiu rozvodovosť vo svojej histórii. U terajších novomanželov je 40 % pravdepodobnosť, že sa do piatich rokov stretnú v súdnej sieni na rozvodovom konaní, kde ich sudca rozvedie najčastejšie pre rozdielnosť pováh alebo neveru. Podľa štatistík dlhodobo rastie podiel rozvodov, kde sa obaja manželia dohodnú a priznajú svoj podiel viny. Prípadov, kde obaja tvrdia, že majú rozdielne povahy a záujmy, je až 61 %. Ľudia sa teda nerozvádzajú tak často kvôli extrémnym situáciám, ale po vzájomnej dohode pre nezhody v záujmoch. Smutné.

Manželstvo je krásna výzva

Pri prečítaní predchádzajúceho odstavca aj vy musíte dedukovať, že je dnes naozaj čo oslavovať. Svetový deň manželstva je pomerne mladý. Vznikol totiž až v roku 1981 v Baton Rouge, Louisiana. Bola to akási reakcia párov a verejných predstaviteľov, ktorí mali snahu prezentovať Deň sv. Valentína ako niečo viac, než len sviatok zaľúbených. Verili totiž v silu a veľký význam manželstva. Myšlienka sa stretla s úspechom a postupne sa začala šíriť do jednotlivých krajín. Dokonca pápež Ján Pavol II. udelil v roku 1993 svoje apoštolské požehnanie tomuto dňu. Od tej doby sa sviatok manželov ešte viac rozšíril a jeho význam rastie najmä pre veriace krajiny.

Čo je vlastne hlavným poslaním? Ctiť muža a ženu ako základ rodiny a ako základnú jednotku spoločnosti. Snaží sa poukázať na krásu manželstva, na vernosť, obete a radosti života. Hlása, že manželstvo, hoci sa zdá ako niečo jednoduché, je na druhej strane veľkou výzvou.

Aj v rýchlom svete treba chvíle pre seba

Hoci mnohým ľuďom stačí žiť v partnerskom živote “bez nutnosti papiera“, netreba sa za status byť manželom/manželkou vôbec hanbiť, ba práve naopak. Manželstvo má aj dnes obrovský zmysel! Každý ma to šťastie, že si partnera môže dobrovoľne vybrať a nebol mu, takpovediac, pridelený ešte skôr, než sa narodil. Vážme si ľudí, ktorí si dokázali povedať svoje áno, a ktorí vedia byť spolu v dobrom aj v zlom.

„Manželstvo je veľmi dlhá konverzácia prerušovaná hádkami.“ Robert Louis Stevenson

Potešte aj vy svojich manželov/manželky, prejavte im vďaku, povedzte im ako ich ľúbite a ako vám na nich záleží. Skúste svoju drahú polovičku niečím prekvapiť nech to nie je len o jednom dni v roku. Spoločné chvíle s vašou polovičkou si môžete užiť aj v našom penzióne, kde ponúkame romantický pobytový balíček za výhodnú cenu a služby. Svoj pobyt si môžete zarezervovať online, prostredníctvom kontaktného formulára, prípadne na našom emaily bekes@penzionkamzik.sk alebo na čísle 00421(0)915-901-444.

Práve február je mesiacom romantiky a lásky o čosi viac ako inokedy. Buďte teda aj vy k sebe milší, vyjadrite si vaše pocity, porozprávajte sa, prejdite sa po pekných miestach. Nech vaša polovička vidí, cíti a počuje, ako ju veľmi ľúbite.

Zdroj: pravda.sk, Nika Mašánová – partymenu.eu
Foto: istockphoto.com