Jesenné prechádzky prírodou dokážu divy. Aké?

Jesenné prechádzky prírodou dokážu divy. Aké?
27. septembra 2019 BAJAN Wordpress

Aj keď sú dni počas jesene kratšie, ešte to neznamená, že si človek nedokáže nájsť priestor pre vychutnanie čarov tohto obdobia. A teraz nemáme na mysli vykukovanie spoza ona. Farby a protistresové zážitky jesene dokážete nadobudnúť jedine tým, že sa poriadne oblečiete a vybehnete von do prírody.

Jeseň nemusí znamenať hneď stres či depresiu

Hoci počas jesene a zimy prevládajú zatiahnuté dni a sychravé počasie, netreba podliehať zlej nálade. Je potrebné si uvedomiť, že základom dobrej nálady a zdravia je predovšetkým vlastný postoj k okolitému svetu. Kedykoľvek vás prepadnú chmúrne myšlienky, buďte aktívni. Veď jeseň je plná farebného lístia, ktoré poletuje všade okolo, zberu gaštanov a zábavného púšťanie drakov. Zapojte svojich priateľov a proti jesennej depke bojujte spoločnými silami. Vyrazte na prechádzku prírodou, ktorá vás oslní súhrou farieb.

Nezabudnite, že práve pohyb je veľmi dôležitým zdrojom endorfínov, ktoré sú najlepším liekom na zlú náladu. Rovnako tak pozitívnym myšlienkam prospieva zdravý jedálniček plný potrebných vitamínov, minerálov a ďalších živín, ktoré organizmus vyzbroja dostatkom energie pre boj proti chorobám aj zlej nálade. Kde vyraziť?

Tatrami nič nepokazíte

Keď nemáte poruke okulahodiace scenérie, vyrazte na chodníčky do Vysokých Tatier. Tie sú v jeseni omnoho farebnejšie. Práve jeseň okrem toho prináša do Tatier stabilné a príjemné počasie a vďaka výbornej viditeľnosti aj najkrajšie výhľady na vysokotatranské štíty, pričom prechádzate sa nepreplnenými horskými chodníkmi, zažijete väčší pokoj aj pokles cien oproti letu. Turistická sezóna v Tatrách pokračuje bez obmedzení, aj keď prázdninám už odzvonilo. Do zimnej uzávery sú prístupné všetky chodníky, aj do vysokohorských terénov a bonusom sú spomínané skvelé výhľady, jedny z najlepších v roku.

Zmena v podobe Belianskych Tatier

Tatry, to nie je len miesto prechádzok v najznámejších lokalitách ako Skalnaté pleso, Lomnický štít, Lomnické sedlo, Hrebienok či Solisko. Čarovné chvíľky zažijete aj na menej frekventovaných územiach. Už ste zažili pravú atmosféru Belianskych Tatier? Hoci sú takmer celé Belianky uzavreté pre turistický ruch už dlhé desaťročia, predsa len existuje túra, ktorá vás zavedie priamo na ich hlavný hrebeň. Zvlášť nádherná je na jeseň, keď sa Tatry zafarbia a za dobrého počasia je tento prechod zážitkom, na ktorý sa dá dlho spomínať.

Reč je o celodennej túre z Monkovej doliny na hrebeň. A hoci sú Belianske Tatry o niečo nižšie a menej divoké ako Vysoké, aj tu sa treba vystrojiť poriadne, najmä v čase, keď už teploty klesajú. Túto túru musíte stihnúť do 1. novembra, potom sa už na ňu vzťahuje zimná uzávera, ktorá trvá až do 15. júna.

Tento mesiac viac než len prechádzka!

Aby sme nezabudli, práve v týchto dňom naberá význam trávenia času v prírode ešte o niečo väčšie rozmery. Valné zhromaždenie Svetovej organizácie cestovného ruchu UNWTO totiž vyhlásilo za Svetový deň cestovného ruchu 27. september, ktorý si svet prvýkrát pripomenul v roku 1980. Významný deň upozorňuje na význam cestovného ruchu pre medzinárodnú spoluprácu, posilňovanie svetového mieru, ochranu prírody a kultúrneho dedičstva, znižovanie chudoby a nezamestnanosti vo svete a celkové zlepšovanie kvality života. Načasovanie osláv je symbolické aj preto, že sa koná v čase, keď sa končí hlavná turistická sezóna na severnej pologuli a zároveň sa začína na tej južnej.

Zavítajte aj vy v týchto dňoch do prírody a nedožičíte tak len zlepšenie nálady sebe samému, ale svojou troškou podporíte rozmanité kultúrne dedičstvo a posilníte mier vo svete. O vaše pohodlie a nocľah sa báť nemusíte, my sa o tieto základné požiadavky postaráme. 

Zdroj: slovakia.travel, pharmapoint.cz, Martin Belej – spis.korzar.sme.sk, vt.sk
Foto: istockphoto.com