Jeseň nemusí byť len o listoch a čaji. Ako si ju vychutnať omnoho viac?

Jeseň nemusí byť len o listoch a čaji. Ako si ju vychutnať omnoho viac?
19. septembra 2018 BAJAN Wordpress

19Na horúce dni môžeme asi naisto zabudnúť, pričom lúčiť sa pomaly treba už aj s tými teplými. Áno, teplo začína odchádzať do teplých krajín. Spiatočný let je teraz v nedohľadne, z čoho mnoho z nás veľkú radosť nemá. Netreba však zúfať, blíži sa nostalgická jeseň, ktorá má toho u nás naozaj čo ponúknuť.  

Krb s čajom nie je pre všetkých

Drevená chalúpka, horúci krb, huňatá deka, čaj či prevarené víno v chladných rukách. Slnko zapadá, opadané lístie je ešte žiarivejšie ako obvykle. Pri zavretých očiach si takúto pohodu môže dopriať ktokoľvek a kdekoľvek. Zakrátko sa však oči otvoria a my musíme myslieť na realitu. Nie každý má šťastie si užívať jeseň takto honosne. Nič to ale nemení na tom, že sa z tohto ročného obdobia aj tak stále dá vyťažiť maximum.

Dostatok času pre seba

Jeseň, to nie je len obdobie stromov odetých do krásnych šiat, obdobie tekvíc a zberu chutného ovocia, obdobie hmiel ťaživých pre oko, ale lahodných pre pľúca. Ide o jediné úprimné ročné obdobie. Jediná časť roka, ktorá sa na nič nehrá. A napokon, pravá jeseň je istota. Každoročná záruka, že príde, na rozdiel od takej pravej zimy.

Jeseň toho ponúka naozaj mnoho a hlavne aj niečo, čo človek reálne využije. Tak napríklad začnime banalitou, ktorú si len málokto uvedomuje. Keď sa v lete mračíte, veľa ľudí do vás ryje a nechápe, že deň blbec môžete mať jednoducho kedykoľvek, bez ohľadu na to, aké je počasie alebo ročné obdobie. No ak sa necítite vo svojej koži na jeseň, ako keby to bolo úplne samozrejmé.

Na druhú stranu, skoršie stmievanie sa a sychravé počasie nemusí byť hneď spúšťačom zlej nálady. Hlavne jemnejšie pohlavie by malo vítať jar s otvorenou náručou. Paradoxom totiž je, že práve jeseň je obdobím, kedy sa prebytočné kalórie spaľujú pomerne jednoducho. Ako je to možné? Grilovačky spojené s jedlom i alkoholom pominuli, čím sa výrazne znížil príjem kalórií, pričom aj pohybu pre seba je počas dlhých večerov akosi viac. Jeseň v tomto smere teda treba naozaj využiť. Je len na vás, či ostanete doma na žinenke, pôjdete do telocvične, alebo si rovno kúpite permanentku do fitka. Keď chcete čo najdlhšie pred zimou ostať „light“, vybehnúť by ste mali aj na nejakú túru či len párkrát do týždňa pohľadať posledné huby v lese.

Jeseň miluje Tatry, Tatry milujú jeseň

Keď nemáte poruke lesy s možnosťou vlastnej realizácie, pričom nerobí vám problém si niekde vyraziť, najideálnejším miestom pre pohyb a zároveň krásne výhľady ostávajú Vysoké Tatry. Príroda tam hýri pestrými farbami, slnečné lúče zahrejú, horský vetrík osvieži. Jeseň na horách je typická stabilnejším počasím, ďalekými výhľadmi, nepreplnenými horskými chodníkmi i omnoho väčším pokojom.

Prístupné sú všetky chodníky (viac ako 600 km), aj do vysokohorských terénov a bonusom sú skvelé výhľady, jedny z najlepších v roku. Na svoje si prídu všetky vekové kategórie, zdatní turisti aj tí menej nároční. Jesenné Tatry ponúkajú turistické chodníky po dolinách, výstupy na tatranské chaty, cesty k najkrajším tatranským plesám, tatranské vrcholy či dvojtisícové štíty, prechody cez tatranské sedlá s nebeskými výhľadmi, ako aj fascinujúci svet zvierat a rastlín.

Čo tak jeseň s Kamzíkmi?

Či chcete blúdiť Tatrami peši, na bicykli, či lanovkou a objavovať tak krásy tatranských štítov a plies, nie je v jeseni žiadnym problémom. Ba v jeseni sa v horách môžu do sýta vyšantiť aj deti. Ten, kto si ešte spomenie na vrcholovú stanicu starej 4-miestnej kabínkovej lanovky na Skalnatom plese, bude milo prekvapený. Priestor, v ktorom návštevníci v minulosti nastupovali a vystupovali z lanovky, nadobudol zábavno-náučný význam. Vznikol tam totiž nový detský indoor fun park s názvom Kamzíkovo. Najvzácnejším objektom tohto parku je múzejný exponát skutočného Kamzíka vrchovského tatranského.

No a kde je lepšie byť počas výletu ubytovaný, keď nie v rezorte Kamzík? Najnovšie vám v našom penzióne ponúkame aj atraktívne pobytové balíky, ktoré si môžete vyskladať podľa svojich pocitov a možností. Rezervujte si aj vy ten svoj balíček a príďte zažiť neopísateľnú jesennú atmosféru vo farebnej scenérii Belianskych Tatier. Tešíme sa na vás!

Zdroj: prozeny.cz, blog.enigma.sk, regiontatry.sk, vt.sk
Foto: istockphoto.com