Tisíce návštevníkov, dlhé rady aj dopravný kolaps. Chodník korunami stromov za prvý polrok ohromil!

Tisíce návštevníkov, dlhé rady aj dopravný kolaps. Chodník korunami stromov za prvý polrok ohromil!
23. apríla 2018 BAJAN Wordpress

O novom magnete v Tatrách v podobe chodníka korunami stromov sme na našom blogu písali tesne po jeho otvorení. Bolo tomu ešte minulého roku v októbri. Po polroku je teda ten najvyšší čas zrekapitulovať, či atrakcia naplnila svoje vysoké očakávania, alebo ide o priemernú atrakciu.

Boli očakávania naplnené?

Pri otvorení internetu v septembri zašlého roku na vás vyskakovali články a informácie o chodníku korunami stromov zľava, sprava, zhora, zdola, zovšadiaľ. Niet sa čomu čudovať, jedná sa o unikát, ktorým sa nemôže pýšiť hocikto.

Od hromadnej propagácie nevídanej novinky sa však očakával aj omnoho väčší záujem širokej verejnosti. Očakávania sú však jedna vec, reálny výsledok druhá. No a táto novinka nielenže naplnila očakávania, ale ona si z nich zrobila dobrý deň!

Toľko ľudí Ždiar nepamätá

Tisíce zvedavých návštevníkov, dlhočizné rady na kúpu lístkov, dopravný kolaps v celom okolí Ždiaru! Niežeby na nárazový prílev návštevníkov neboli v Bachledovej doline pripravení, 100-tisíc ľudí za prvé tri mesiace od otvorenia chodníka očakával len málokto. Počas jedného z októbrových víkendov sa korunami stromov dokonca prišlo prejsť viac ako 12-tisíc návštevníkov a autá stáli v kolóne dlhej aj niekoľko kilometrov.

Od otvorenia chodníka síce neprešiel ani rok, no už teraz je všetkým nad slnko  jasnejšie, že atrakcia s vyhliadkovou vežou, ktorá vyšla celkovo na 4,3 mil. €, sa určite oplatila. A to aj napriek tomu, že sa stále jedná o nárazové čísla návštevníkov, ktoré budú postupne klesať.

Radosti, ale i starosti

Brutálna návštevnosť chodníka, na ktorý sa použilo približne tisíc metrov kubického dreva z dublasky a smrekovca opadavého, so sebou priniesla aj viaceré problémy. Našťastie nejde o neriešiteľné zádrhy. Aj preto sa prevádzkovateľ ihneď pustil do práce.

K atrakcii, ktorá je v prevádzke od záveru leta minulého roka, sa návštevníci mohli dostať pešo, no väčšina návštevníkov aj tak využívala starú trojsedačkovú lanovku. Stredisko sa ale borilo s dlhými radmi na lanovku, čo bol hlavný dôvod, prečo sa rozhodli po 32 rokoch služby starú sedačku nahradiť novou lanovkou. Okrem toho, že pasažierom poskytne bezbariérový prístup, vyšší komfort a zvýši prepravnú kapacitu na 1 734 osôb za hodinu, skráti jazdu z pôvodných tridsiatich na sedem minút. Novú 10-miestnu kabínkovú lanovku Leitner GD10 by mali postaviť ešte tento rok.

Druhým, nie menej závažným problémom, je množstvo áut, ktoré, žiaľ, ešte stále nemajú krídla. Vodičov tak na mieste museli v prvých týždňoch usmerňovať príslušníci polície aj pracovníci strediska. Problém bol aj, samozrejme, s parkovaním, a tak vedenie strediska plánuje vybudovať v jeho blízkosti nové parkovacie miesta. Zámer na ich vybudovanie schválilo mestské zastupiteľstvo v Spišskej Belej ešte koncom minulého roka. Marketingová manažérka strediska Martina Múdra predpokladá, že nové parkovisko s kapacitou 300 miest sa podarí uviesť do prevádzky už najbližšie leto.

Opäť prístupný od 28. apríla

No a vy ste už boli na unikátnom Chodníku korunami stromov? Nie? Tak by ste to mali čím skôr zmeniť. Návalová návštevnosť postupne upadá, preto je ten najideálnejší čas. Respektíve o pár dní bude ten najideálnejší čas. Z dôvodu prác na novej lanovke, nepriaznivého počasia, rozmočenej pôdy a z toho vyplývajúcej nevhodnej prístupovej trasy, ktorá vedie po zjazdovke, boli totiž prevádzkari nútení chodník do 27.4.2018 uzatvoriť. Za teplého, suchého aj slnečného počasia sa však na vás koruny stromov budú znova tešiť od 28. apríla.

Zdroj: chodnikkorunamistromov.sk, spis.korzar.sme.sk, aktuality.sk, podtatranske-noviny.sk
Foto: chodnikkorunamistromov.sk