Lyžovanie nie je šport, ale vášeň

Lyžovanie nie je šport, ale vášeň
19. januára 2018 BAJAN Wordpress

Vyzerá to tak, že predsa len si tento rok ľudia zalyžujú. Hlavne tí, ktorí to nemajú pár krokov do Tatier či len na vyššie položené miesta. Teplota na ručičke teplomera totiž začína tuhnúť, vďaka čomu sa dá očakávať, že aj Perinbabka sa po sviatkoch konečne prebudí. Dnešný článok bude teda venovaný práve trendovému lyžovaniu, ktorému každým rokom prepadáva čoraz viac ľudí.

Lyžovalo sa už dávno pred Kristom!

Lyžovanie nepochybne patrí medzi tie vôbec najobľúbenejšie a najatraktívnejšie zimné športy. Ale pozor! Tento šport nie je len výsadou dnešnej modernej doby, počas ktorej môže každý robiť, čo sa mu zachce. Lyžovanie je prehistorická aktivita a po celom svete bolo nájdené množstvo lyží, lyžiarskych fragmentov či nástenných malieb. Najstaršie boli objavené v Rusku a pochádzajú až z roku 8000-7000 pred Kristom. Prvá písomná zmienka popisuje lyžovanie v severnej Číne a pochádza z obdobia dynastie Chan (206–200 po Kristovi).

Prvé lyže boli krátke a široké, pričom v zimnom období sa využívali pri lovení zvery, pri putovaní krajinou alebo počas bojov s inými kmeňmi. V súčasnosti sa dokonca stále využívajú na prepravu v niektorých oblastiach Ruska a škandinávskych krajín. Lyže hrajú významnú rolu aj v histórii vojen. Nórski vojaci ich používali na prieskum krajiny počas vojny o Oslo v roku 1200. Švédske vojenské jednotky ich taktiež využívali, a to najmä medzi 15. a 17. storočím, obľúbené boli aj v oddieloch Fínska, Ruska a Poľska.

Korisť vystriedali medaile

S lyžami sa ale neskôr začalo bojovať v trochu inom zmysle. Premiérovou súťažou v lyžovaní boli preteky cross-country v nórskom meste Tromsø v roku 1843. Podobná súťaž sa odohrala aj v Kalifornii o pár rokov neskôr, kde súťažiaci využívali lyže dlhé 3,7 m s viazaním, v ktorom bola pripevnená o lyžu len špička topánok. Dlho na seba nenechala čakať ani súťaž v skoku do diaľky. V roku 1879 sa uskutočnila znova v Nórsku, tentokrát v Oslo.


Súťažiaci to však ani zďaleka nemali také komfortné, ako dnešní športovci. Stúpať na svahy totiž museli po vlastných nohách, čo samozrejme výrazným spôsobom ovplyvňovalo ich výkon. Zavedenie vleku bolo teda nevyhnutné. Ako prvý bol zostrojený v roku 1930 v Alpách, ktorý pozostával z dvoch vlečných lán a sedačiek, ktorý umožnil lyžiarom zjazdiť svah štyri až päťnásobne viackrát ako predtým. S vynálezom lyžiarskeho vleku sa tak lyžovanie stalo populárnym športom, ktorý sa rozšíril po celej Európe, neskôr do Severnej Ameriky, na Nový Zéland, do Čile či Japonska.

Poznáte zákon lyžovania?

Keď s lyžovaním raz začnete, nebudete s tým chcieť nikdy prestať. Prečo? Pretože tento šport v sebe ukrýva celú radu benefitov. V prvom rade si ním môžete veľmi ľahko zvýšiť kondíciu, vytrvalosť, vybudovať svalovú hmotu, zlepšiť koordináciu pohybov či spáliť nahromadené kalórie z bohatých sviatkov. Za pol hodiny môžete zhodiť dokonca až 350 Kcal!

Nie je to ale ani zďaleka len o chudnutí a naberaní svalovej hmoty. Okrem toho, že ste jednoducho konečne na čerstvom vzduchu, vám vďaka zvýšenému adrenalínu stúpa hladina glukózy a mastných kyselín v krvi, vaše srdce prepumpuje viac krvi, rozšíria sa priedušky a vaše svaly dostanú viac energie. Krásna zimná príroda tak nikoho nenechá chladným a prinúti zabudnúť na problémy aj toho najväčšieho cholerika.

Lyžovanie vás okrem toho zavedie do úplne nových výšok. A to doslova. Z lanovky uvidíte pekne z vtáčej perspektívy celú tú krásu zasnežených vrcholkov. Neexistujú tu žiadne rýchlostné limity. Môžete jazdiť, ako chcete a prakticky aj kde chcete. Čaká vás svet nekonečných možností. Pri tejto výhode sa už ale pomaly dostávame ku pálčivej téme…

Ohľaduplnosťou až do vytúženého cieľa

Čo by to bol článok o lyžovaní, keby z neho nesršali pokyny o bezpečnosti. Každým rokom je na svahoch kvantum lyžiarov, pričom možnosť pádu či úrazu zo zrážky je veľmi vysoká. Nebudeme vás tu teraz poúčať, čo máte-čo nemáte robiť a ako sa na kopcoch správať. Každý lyžiar by mal toto ovládať omnoho lepšie, ako samotnú techniku lyžovania.

Skôr by sme vás chceli vyzvať k tomu, aby ste si každú jazdu spúšťania sa dolu kopcom užili v čo najväčšom pokoji bez zbytočnej nervozity. Z každej sekundy adrenalínovej jazdy treba s úsmevom na tvári vyžmýkať čo najviac zážitkov. Podariť sa vám to môže v lyžiarskych strediskách vo Vysokých Tatrách, ktoré sú najlepšie vybavenými strediskami na Slovensku. Tatranská Lomnica, Štrbské pleso, Jasná, Donovaly, Vrátna či Bachledová. Stačí sa už len ubytovať v nejakom útulnom penzióne, v ktorom sa dobre najete, oddýchnete i zregenerujete svalstvo. V tom našom si počas goralských večerí dokonca aj zaspievate. Tak teda, hor sa na svah!

Zdroj: sjz.sk, zdravie.sk, objevit.cz
Foto: shutterstock.com