Jaskyne si treba uctiť návštevou. Prečo začať tou Belianskou?

Jaskyne si treba uctiť návštevou. Prečo začať tou Belianskou?
27. júna 2017 BAJAN Wordpress

Krajina spod Tatier je popretkávaná úchvatnými jaskyňami a tajuplným podzemným svetom. Atraktivita jaskýň už tradične priťahuje rok čo rok tisíce domácich i zahraničných návštevníkov. Na druhom brehu však stoja takí, ktorí k jaskyniam ešte ani nepričuchli. Čím skôr sa to pokúste zmeniť!

Lepšie raz vidieť…

…ako stokrát počuť! Mať „pod nosom“ toľko jaskýň a v pohode spávať s pocitom, že tie podzemné šutre jednoducho vidieť nepotrebujete, je podľa nás zločinom cestovného ruchu. Takto to ale väčšinou býva. Návštevu toho, čo máme poruke, odkladáme na neskôr. Jedinečné tvary kvapľovej výzdoby rôznej farebnosti a krehkej krásy, mohutné ľadové útvary, dokumentujúce obrovskú silu prírody, si ale zaslúžia väčšiu pozornosť.

Hrdý Slovák, hrdý jaskyniar

Niekde majú Eiffelovku, inde zas najteplejšie more. V New Yourku je prešpikovaný systém metra, u nás máme okrem hôr, zámkov a pekných žien aj jaskyne. A tie nemá každý. Áno, samozrejme, Američania majú všetko. Hory, kaňony, mrakodrapy, rieky, lesy aj jaskyne. Avšak kvôli jaskyni určite nebudeme cestovať do zámoria, že? Keď sa už do USA vyberieme, chceme vidieť Sochu Slobody, kasína vo Vegas, baseball či Disneyland. Aby ste sa teda mohli pýšiť plným zoznamom poznaných úkazov sveta, treba si do neho zaznačiť „slovenské jaskyne“!

Vyše 7 tisíc jaskýň!

Vo svete je niekoľko stoviek jedinečných jaskýň sprístupnených pre verejnosť. Tie TOP si dnes vychutnajte aspoň pomocou obrázkov v príspevku „Najkrajšie jaskyne“. U nás je tých jaskýň presne 7014. Áno, až toľko ich máme. Síce sa bez špeciálneho povolenia dostanete len do 60 z nich, pričom voľne sprístupnených je iba 12 jaskýň, aj tak sa je na čo pozerať. Nie všetky majú dĺžku niekoľko kilometrov, ale väčšina z nich je zaujímavá svojim vznikom, polohou, históriou, využitím, archeologickými a paleontologickými nálezmi, alebo možnosťou ďalšieho pokračovania. Niektoré z nich sú aj preto zapísané na zozname chráneného svetového prírodného dedičstva UNESCO. 

Tou úplne najdlhšou jaskyňou (35 km) je vlastne niekoľko jaskýň spolu tvoriacich Demäňovský jaskynný systém v Nízkych Tatrách. Najhlbšou priepasťou je zas neuveriteľných 142 metrov vysoká Malá Žomboj v Slovenskom Krase. Jaskyňu v najvyššej nadmorskej výške u nás objavili v masíve Rumanovského štítu v Tatrách vo výške 2 428 metrov nad morom. Zatiaľ najnižšie položená objavená jaskyňa na území Slovenska bola objavená počas ťažby magnezitu v Bankove na Kojšovej holi. Najhlbšou, so všetkými chodbami a ich klesaním od výšky po prístupné dno, je Hippmanova jaskyňa. No a tou jedinou sprístupnenou a zároveň najväčšou vo Vysokých Tatrách je…

Belianska pýcha a srdce. Belianska jaskyňa

Nachádza sa neďaleko obce Tatranská Kotlina, v najvýchodnejšej časti Belianskych Tatier, vo vysokohorskom krasovom teréne. Vchod do jaskyne leží na severnom svahu Kobylieho vrchu, vo výške 890 m n. m., čo je asi 130 m nad hladinou riečky Biela. Je vytvorená v strednotriasových vápencoch koróziou a eróziou vôd z topiaceho sa snehu a ľadu alebo silných zrážok. Upútajú vás najmä sintrové vodopády, pagodovité stalagmity i viaceré jazierka. Teplota sa tu pohybuje medzi 5°C a 6°C. Vlhkosť vo vnútri jaskyne je od 92% do 98%.

Nielen oči, ale hlavne telo sa poteší

Výlet do Belianskej jaskyne sa odporúča ľuďom s problémami dýchacích ciest. Je v nej prakticky sterilné prostredie bez alergénov, s nízkym obsahom baktérii a prachových častíc vo vzduchu. Využíva jaskynné prostredie ako prirodzené inhalatórium, kde základným liečebným prvkom je jaskynné ovzdušie.

Keď sme už pri tom liečení, viete, po čom vám vaše telo aj myseľ bude do konca života ďakovať? Po dokonalom wellnesse. Avšak pozor! Nie je to len o vylihovaní vo vírivke. Ako dosiahnuť to pravé wellness, sa dozvieš jedine v tomto článku!

Vráťme sa ale ešte späť k Belianskej jaskyni. Počas návštevy budete totiž prechádzať obrovskými sálami a tenšími chodbami, vaša pozornosť sa upriami na priepasti a sintrové vodopády. K dispozícii je i Hudobná sieň, ktorá dostala svoje meno podľa zvuku kvapiek dopadajúcich na vodnú hladinu jazera. Jaskyňa je vzdialená 25 km od Popradu a iba 8 km od Ždiaru. Čo to znamená? Že pri ubytovaní v Penzióne Kamzík by bolo hriechom prírodné úkazy a benefity Belianskej jaskyne len tak prehliadnuť.

zdroj: zn.sk, sk.wikipedia.org, skonline.sk
foto: planetslovakia.sk

0 Comments

Leave a reply