Leto pomaly mieri do svojho cieľa. Je načase, aby ste začali premýšľať, kam si ísť spríjemniť jesenné dni, ktoré sa nezadržateľne blížia. Uvažovali ste, kde načerpať novú silu a energiu a ako s čo najlepším zdravím naštartovať nový školský rok? Máme pre vás pár tipov.
Dobu zavretú zavrite!
Pokúšali ste sa niekedy zrátať, koľko času trávite von a koľko naopak vo vnútri? Rozdiel by bol nepochybne obrovský. Mnoho ľudí je totiž zavretých v kanceláriách, v autách a nakoniec doma vo svojich izbách. Ak by ste si dokázali uvedomiť, ako veľmi vám nedostatok pohybu a pobytu v prírode škodí, určite by ste to prestali zanedbávať. Vykúpením tak môže byť jednoduchá a stále toľko omieľaná, no zaručene výhodná – pešia turistika.
Cvičte svoj mozog, neskôr sa vám odvďačí
Turistika ani zďaleka nemusí znamenať len niekoľkohodinový výstup. Za turistiku možno považovať už aj dlhšie prechádzky, ktoré môžu byť balzamom pre telo i dušu. A že vieme, o čom píšeme, sa odzrkadľuje v množstve turistických chodníkov, ktoré obklopujú penzión Kamzík. Tie ponúkajú rôzne varianty náročnosti, pričom sú veľmi dobre značené, nestratí sa žiaden turistický nováčik. Avšak, niekedy nie je zlé saj aj trošku stratiť…
Veľkou výhodou turistiky, ktorú si však len málo ľudí uvedomuje, je, že ak pri prechádzke stratíte smer, musíte sa vedieť zorientovať v mape či kompase, čo je pre váš mozog skutočne prospešné. Tým, že sa budete snažiť zorientovať, bude mať za následok zväčšenie plasticity mozgu. Taktiež, ak sa pohybujete na mieste, ktoré ste predtým nenavštívili, pomáha to vašim nervovým bunkám. Obyčajná dlhšia prechádzka tak môže mať veľmi dobrý vplyv na starnúci mozog. To znamená, že potenciálne riziko výskytu mozgových problémov sa môže znížiť na minimum.
A aby sme nezabudli, turistika je schopná dopomôcť vášmu mozgu aj ku kreativite. Počas náročnejšej prechádzky, ale aj cez akékoľvek iné cvičenie, dokážete vyvolať neurogenézu. Vďaka nej sa v hipokampe rodia nové mozgové bunky. Táto oblasť mozgu je spájaná s pamäťou a učením. Mnohé veci teda budete vedieť odrazu vnímať inak a dokážete prísť na množstvo nových a tvorivých vecí či nápadov. A to už sa vyplatí!
Stop zlým myšlienkam a úzkostiam
V súčasnej dobe nie je ničím nezvyčajným, ak človek trpí úzkosťou či dokonca depresiou. Aj v takýchto problémoch dokáže byť pešia turistika skvelým pomocníkom. S rozvojom depresie je podľa výskumu spojený čas, ktorý strávite vonku, pretože aj to najmenšie množstvo času, ktorý nestrávite zavretí doma či v práci, vám znižuje šancu na samotný zrod a následný rozvoj depresie. Turistika v prírode teda zlepší nielen váš fyzický, ale najmä duševný stav, ktorý sme si tak často a bežne zvykli zanedbávať.
Endorfíny ako droga
Turistika, ako aj iný šport, produkuje neurochemikálie, čo znamená, že pri jej vykonávaní sa môžete dostať do tzv. euforického stavu. Obyčajná prechádzka je teda schopná toho, že váš mozog uvoľní tak obľúbené endorfíny. S uvoľnením endorfínov sa okrem iného spája aj to, že vďaka nim sa znižuje vaša citlivosť na bolesť a stres. A váš pocit po dobrej turistike tak bude zaručene návykový.
Práve nastávajúce jesenné dni budú pre turistiku a celkový pobyt v prírode ako stvorené. Ak ste si toto leto dovolenku kvôli pandémii nemohli užiť, doprajte telu aktívny odpočinok počas víkendov a spojte príjemné s užitočným. Tiež nezabúdajte, že vaša myseľ a duša je rovnako dôležitá ako vaše telo. Preto si nájdite čas na aktívny oddych, nájdite si čas na penzión Kamzík. Tešíme sa na vás!
Zdroj: redbull.com/sk, xtrek.sk
Foto: Jaroslav Zwrtoolka Pitonak, unsplash.com