Prečo by vás nemali masírovať len občas, ale pravidelne?

Prečo by vás nemali masírovať len občas, ale pravidelne?
22. June 2018 BAJAN Wordpress

Príjemná relaxácia, vyladenie tela i duše, omladzovanie. Aj to vám šikovné ručičky dokážu správnou masážou privodiť. Okrem toho vás vedia zbaviť stresu, ktorý v posledných rokoch stále viac sprevádza hektický život. Občasná masáž dokáže byť viac než len príjemná, no pravidelnou masážou sa účinok násobí. Prezradíme vám ďalšie dôvody, prečo by ste aj vy mali nabehnúť na tento štýl oddychu.

Už gladiátori boli pravidelne masírovaní

Zaspomínajme si trochu. Už človek v dobe kamennej si totiž stláčal natiahnuté alebo pomliaždené svaly a kĺby. Prvým písomným dokladom o tejto činnosti je však Ebersov papyrus zo starovekého Egypta (5000 r.p.n.l.). Rovnako z Číny, tradičnej bašty neinvazívnych techník liečby, je v kánone Nei Tching Sou Wen (asi 3700 rokov r.p.n.l.) zaznamenané používanie masáží. Babylončania, Asýrčania, Peržania a neskôr Gréci a Rimania využívali liečebného, ​​relaxačného a vitalizačního účinku masážou plnými dúškami. Podľa dochovaných správ sa masáž využívala dokonca aj na liečenie zlomenín.

Ako masážne prostriedky sa v minulosti používali rôzne oleje s prídavkom jemného piesku a živíc z rôznych driev, koreňov a plodov, ktoré mali účinok masáže zosilniť. Claudius Galenus, asi najslávnejšie z rímskych lekárov, už používal masáž cielene pri výcviku gladiátorov. Rozoznával masáž prípravnú (frictio), ktorá pripravovala zápasníka na výkon a masáž k odstráneniu únavy (apoterapeutická), používanú po výkone na urýchlenie regenerácie.

Zdravotných benefitov je naozaj dosť!

Je pochopiteľné, že technika, metóda a samotný účinok masáže sa postupom rokov vypracovali do pozície, kedy nám môže byť na úžitok aj pri vážnejších problémoch. Ľudia dnes však zvyčajne vyžadujú len premasírovanie chrbta a šije, ale po stránke rehabilitačnej či relaxačnej je masáž celého tela oveľa príjemnejšie a užitočnejšia. Pri pravidelných procedúrach môžete pozorovať zlepšenie nálady, kondície, príliv energie a chuti do života. Dôkladné premasírovanie tela odstráni bolesť, zlepší pohyblivosť a všetok stres pôjde mimo vás. Masáž okrem toho vyrovnáva určité následky jednostranných činností, ktoré sú často príčinou zvýšenej únavy, nesprávneho držania tela či rôznych bolestivých stavov.

Masáže na všetko možné i nemožné

Mechanickým pôsobením masáže sa zlepšuje krvný obeh v podkožnom tkanive. Uľahčuje sa tak odplavovanie metabolitov do ciev a z nich potom do vylučovacích orgánov. Masáž aplikovaná na podkožné tkanivo v okolí kĺbov, môže priaznivo pôsobiť na ich pohybový rozsah. Zvyšuje pružnosť puzdra, znižuje opuchy a odstraňuje usadeniny solí. Aplikáciou silnej masáže je možné dokonca docieliť aj čiastočné narúšanie tukového tkaniva, alebo aspoň zabrániť jeho ukladaniu.

Klasická masáž, športová, aromaterapeutická, energetická, Bowenova, Čínska, Havajská, medová, lymfatická atď. Druhov masáží a ich účinkov je do bludu i kus. Ostáva len na vás, ktorú si vyberiete.

Čo tak masáž v objatí hôr?

Je nesporné, že odborne a kvalitne vykonaná masáž pôsobí na telesný i duševný stav človeka veľmi kladne. Záujem o využívanie masáže zvlášť v poslednej dobe silne stúpa, čo súvisí s postupným uvedomovaním si hodnoty vlastného zdravia a potreby zvyšovania práceschopnosti, zlepšovanie výkonnosti a celkovej kondície ako vo sfére telesnej, tak i duševnej.

Potrebu efektívnych masáží si uvedomujeme aj u nás vo vile Kamzík. Popri ubytovaní a všetkého, čo k tomu patrí, totiž poskytujeme klasickú masáž, ktorá spoločne s regeneračnou vírivkou aj saunou padnú naozaj vhod. Keď sa k tomu ešte priráta pozoruhodná scenéria okolia penziónu, tradičné pokrmy či goralské večeri plné živej hudby, dokáže pobyt vášmu telu aj duši dopriať naozaj hodnotný pôžitok.

Zdroj: sportujeme.sk, koruspa.cz, isport365.cz, dobrapauza.cz, Petr Kazda – Srovnání účinků sportovní masáže a reflexní terapie
Foto: shutterstock.com