Aj vy máte chrípku? Tatranský vzduch vás vylieči!

Aj vy máte chrípku? Tatranský vzduch vás vylieči!
28. February 2018 BAJAN Wordpress

28Rapídna zmena počasia nie je na Slovensku žiadnou neznámou. Aj preto sú ľudia pod Tatrami vystavovaní vysokému riziku ochorenia v podobe nepríjemnej chrípky. Chrípková epidémia nás neminula ani tento rok, preto sme sa vám aj my rozhodli dať niekoľko rád, ako sa ochoreniu účinne vyvarovať.

Čo je chrípka vlastne zač?

Chrípka patrí medzi najčastejšie ochorenia, prebiehajúce každý rok v epidémiách. U nás každý rok evidujeme približne 2 milióny ochorení. Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje, že každoročne postihnú chrípkové epidémie 5 – 15 % svetovej populácie.

Chrípka je vysoko infekčné ochorenie vyvolané vírusom, ktoré sa vyskytuje nielen u človeka, ale aj u rôznych iných živočíšnych druhov. Klinicky prebieha ako akútne zápalové ochorenie horných dýchacích ciest. Jej nástup je obvykle náhly, z plného zdravia. Často začína zimnicou, bolesťami hlavy, teplota stúpa na 39 – 40 °C. Chorý má bolesti svalov a kĺbov, suchý, dráždivý kašeľ, nádchu, pocit sucha a škriabania v hrdle. Ku klinickým príznakom dochádza za 1 až 3 dni od infikovania sa. Pokiaľ nevzniknú komplikácie, príznaky po 3 – 5 dňoch odznejú. K úplnému uzdraveniu obvykle dôjde do 2 – 4 týždňov od prvých príznakov.

Kolobeh pitia vody a potenia sa

Teoretické formulky z predchádzajúceho odstavca iste nikoho tak veľmi nezaujímajú. Skôr nás všetkých trápi, ako sa počas tohto ochorenia liečiť, či dokonca ešte lepšie, ako sa chrípke vyvarovať.

Treba si uvedomiť zásadnú vec, že chrípka sa nelieči, len sa miernia príznaky! Nevyhnutný je pokoj na lôžku, odporúčajú sú lieky (obyčajný paralen) na tlmenie bolesti hlavy, svalov a zníženie teploty s veľkým množstvom tekutín. Jestvujú, samozrejme, antibiotiká, ktoré obmedzujú a zastavujú rozmnožovanie vírusu, avšak tie by sa mali využívať len vo výnimočných prípadoch najmä kvôli nežiadúcim účinkom. Všetci dobre vieme, že po návšteve lekárov, to tak vôbec nemusí byť. Často do seba antibiotiká pcháme ako tic-taci. Jasné, keď má chrípka prekvitnúť do niečoho horšieho, nedajbože toho najhoršieho, sú tieto lieky na správnom mieste. No je tomu vždy tak?

Antibiotikami prevencia!

Chrípka a jej príznaky dotyčného vyslovene „ženú“ do postele. Základom liečby chrípky je ju „preležať a prepiť“. Najhoršie, čo nakazení robia, je, že sa nadopujú rôznymi reklamnými zázrakmi a behajú po svete, pričom si neuvedomujú, že robia zle nielen sebe, ale aj ostatným. Chrípku by ste teda nemali v žiadnom prípade prechodiť, pretože okrem šírenia nákazy nevyležaním sa zvyšuje aj riziko vzniku komplikácií ochorenia. K nim však nemusí vôbec dôjsť, keď vás chrípka obíde míľovými krokmi.

Medzi významné preventívne opatrenia patrí zdravý životný štýl (aktívny pohyb, otužovanie, dostatočný prísun vitamínov, pestrá strava), hygienické opatrenia (časté umývanie rúk, užívanie jednorazových vreckoviek a uterákov) a, samozrejme, očkovanie.

V chladných dňoch sa okno otvára akosi zriedkavejšie. Pri predstave mrazivého vzduchu vo svojej vykúrenej kancelárii či v domove mnoho ľudí striasa a radšej si vyberú teplo ako čerstvý vzduch. Práve takýmto správaním však nahrávate chrípke na smeč. V malých vykúrených priestoroch sa jej darí priam na jednotku.

Čerstvý vzduch a vetranie sa ale neodporúča len vtedy, keď ste už chorí, ale spoľahnúť sa naňho môžete aj pri hľadaní efektívnej prevencie. Keď sa teda pohybujú v tomto „nakazenom“ období okolo vás z väčšej časti nakazení ľudia, využite priestor na zdravý oddych. Počas ubytovania v resorte Kamzík máte možnosť dýchať pravý, tatranský, no hlavne maximálne zdravý vzduch. Aby sme nezabudli, imunitu si môžete zoceliť aj v našej saune, ktorá je pri prevencii proti chrípke taktiež veľmi účinná.

Zdroj: prasice.sk, ruvzpo.sk, cas.sk, zdravie.pravda.sk
Foto: shutterstock.com