Od asfaltových až po tie, ktoré vás zdvihnú zo sedla. Boom s cyklotrasami pod Tatrami nekončí! Trasy pre adrenalínových jazdcov i pre rodiny s deťmi, po rovinách aj horách. Čo tak si konečne vychutnať skvosty prírody a nádherné výhľady zo sedla bicykla či pri obutých korčuliach?
Keď vás už beh nebaví…
Minule sme písali o tom, ako na človeka vplýva pravidelný beh a aký prospešný môže byť práve v našich Tatrách. Dnes na rekreačný šport nadviažeme, pričom si ho aj o niečo skomplikujeme. Bude nám totiž treba už aj nejakú tú výstroj. Nadväzujeme na to či už z dôvodu krásneho počasia, ktoré túto jar prekvapilo nie jedného Slováka, alebo „len“ kvôli tomu, že pohyb v dnešnej „lenivej“ dobe jednoducho potrebujeme ako soľ. Keď vás teda beh omrzel, nasadnite na bike, alebo nazujte nohy do korčúľ.
Prečo, načo, začo?
Pretože je to trendy! Nielen kvôli Peťovi Saganovi, ale kvôli móde životného štýlu. Najprv na nás všade číha množstvo neodolateľných lahôdok, teda kalorických bômb, ktoré si pri TV tak radi vychutnávame. Neradi sa už ale dívame na ručičku váhy, ktorá ukazuje nejaké to kilečko naviac. Vualá, všade na nás následne sršia (chceme, aby sršali) rady a recepty na zdravý životný štýl.
Keď ide o rôzne nezmyselné redukčné diéty, tablety, prášky či náplasti, treba to skôr prehliadať, než sa toho držať. O niečo príjemnejšie je sledovanie aktivít a športov, ktoré prinesú omnoho želanejší efekt. I preto je dnes tlak na neustály rozkvet cyklotrás, kde je to omnoho bezpečnejšie, ako na našich cestách, v mnohých úsekoch bez krajnice a s mnohými nerovnosťami.
Staršia generácia je, samozrejme, mierne pobúrená. Kto to kedy videl, stavať toľko cyklotrás, ihrísk či štadiónov? Veď my sme sa korčuľovali v zime na jazere, v lete na štreku hrali bosí futbal. Odznieva často z ich úst. Áno, na jednej strane majú pravdu, na tej druhej treba brať do úvahy, že doba sa za posledných 50 rokov extrémne zmenila. Niekedy nebolo toľko áut, pričom rodiny boli početnejšie. Možností toľko nebolo, všetci boli vonku, v lese, na ihrisku. Dnes má každý svoju vlastnú izbu, kde vo svojej komfortnej zóne sleduje TV a tablet zároveň, pričom dokáže ešte aj zdvíhať „dôležitý“ hovor. Keď dnes jednoducho ľuďom nebude poskytnutý perfektný komfort na športovanie, športovať budú len zanietenci. A tých je extrémne málo.
To už sme ale trochu odbehli. Vráťme sa späť k cyklotrasám, na ktorých ľudia najčastejšie bicyklujú a korčuľujú. A že sa nejedná len o dobrý pocit zo vzrušujúcej rýchlosti, vás presvedčíme v nasledujúcich riadkoch.
Na dvoch či štyroch, hlavne, že to…
…fachčí! A tiež spaľuje, prospieva, posilňuje, lieči. Na dosiahnutie toho stačí plechový rám, kolesá a svet je váš. Bicyklovanie dokonca nepomáha len jednej časti vášho tela, ale bojuje na všetkých frontoch. Pôsobí ako tichý, no účinný vrah kalórií a tak vás zbavuje nadbytočného tuku, ktorý nepriaznivo pôsobí najmä na kardiovaskulárny systém.
Prospieva tiež aj spánku. Vedci skúmajúci nespavosť nakázali skupine ľudí s poruchou spánku, ktorí mali sedavé zamestnanie, bicyklovať 20-30 minút každý druhý deň. Výsledok? Čas, ktorý títo ľudia potrebovali na zaspanie, sa skrátil o polovicu a čas, ktorí strávili spánkom, sa o hodinu predĺžil. Okrem toho, pri výlete na dvoch kolesách sa nepotešia len srdce, spánok či oči, ak zablúdite kdesi do prírody, ale vďaka množstvu vyplaveným endorfínom aj vaša duša.
A čo korčuľovanie?
Ide o kúzelný pohyb, ktorý je rýchlejší ako chôdza a menej namáhavý ako beh. Pri korčuľovaní sú zaťažované veľké svalové skupiny, predovšetkým stehenné, sedacie a chrbtové. Ďalej aktívne zapájame a teda aj posilňujeme svaly lýtkové, holene, trapézový sval a deltový. Mimo posilňovania sa však výrazne zvyšuje kapacita pľúc, urýchľuje sa látková výmena a tiež cibrí rovnováha a koordinácia. Zaobstarajte kolieskové korčule tiež partnerovi či deťom a môžete tak so svojou rodinou tráviť viac času. Navyše vonku na čerstvom vzduchu. Urobíte niečo pre zdravie svoje aj svojej rodiny a v neposlednom rade dokonale stmelíte rodinné vzťahy. Kde však vyraziť?
Je si z čoho vyberať
Cykloturistika na Slovensku v poslednom období zažíva veľký rozmach. Niet divu, že je u nás pomerne veľký počet trás. Samozrejme, teraz máme na mysli aj tie bez asfaltu, teda poľné cesty. Omnoho menej je tých asfaltových, no nič to nemení na tom, že aj tie sa množia ako huby po daždi. Jedna najnovšie rastie v meste Stará Ľubovňa, ktorá bude dlhá takmer 4 km. V roku 2019 sa dokonca ráta s cyklochodníkom poľsko-slovenskej značky, ktorý v tejto lokalite spojí kúpeľné miesta pohraničia.
O niečo dlhšia asfaltka „svieti“ v podtatranskej oblasti Spišskej Belej, ktorá do Tatranskej Kotliny meria 9 km. Jedná sa o nenáročný celoasfaltový cyklochodník široký 3 m vhodný aj pre deti a detské vozíky. Na chodníku sa nachádzajú štyri väčšie odpočívadlá s prístreškom. Občerstvenie je možné pri Belianskych rybníkoch, kde je i detské ihrisko a parkovisko. Smerom na Tatranskú Kotlinu sa celou cestou naskytá krásny výhľad na Belianske Tatry.
Keď teda budete poblízku, neváhajte. No a ak budete dokonca ubytovaní v nejakom z penziónov v podtatranskej oblasti, máte ideálnu možnosť vyžiť športovo aj duševne. A do tretice, keď sa ubytujete v rezorte Kamzík, máte po náročnom výkone možnosť telu uľaviť v regeneračnej vírivke či saune.
Avšak, cyklotrasy sa nenachádzajú len v podtatranskej oblasti, ale po celom Slovensku. Všetky majú čo ponúknuť. Či už to krásne výhľady, alebo „len“ oddychovú jazdu a zabíjanie voľného času. Hlavne, aby to „točilo“.
Zdroj: tatryspispieniny.sk, thestudent.sk, pluska.sk, aerobicstyl.cz
Foto: shutterstock.com, tatry-pieniny.com