Napite sa Dolinou Siedmich prameňov, napite sa dolinou šťastia!

Napite sa Dolinou Siedmich prameňov, napite sa dolinou šťastia!
8. August 2017 BAJAN Wordpress

Tatry nie sú len o skalách s čarovnými výhľadmi. Aj túry dolinami s plesmi, kobercami farebných kvetov a množstvom zveri majú skutočne čo ponúknuť. Nehovoriac o množstve prameňov, ktoré nám všade vo svete závidia. Je ale všeobecne známe, že tí, ktorí toho majú najviac, najhorlivejšie tým aj plytvajú. Keď už si ale vodu z našich kohútikov nevieme poriadne vychutnať, dajme šancu aspoň prameňom. Kde začať?

2 mil. detí zomrú ročne na hnačku

Povedzme si ale najskôr ešte niečo o vode. Tá totiž jednoznačne patrí medzi najvzácnejšie tekutiny na planéte Zem. Podotýkame „najvzácnejšie!“ Prečo? Pretože viac ako 1,5 miliardy ľudí nemá žiadny prístup k čistej vode. My pod Tatrami takýto problém síce nemáme, no vodu si často nevážime. A to len preto, lebo jej máme toľko, že sa nám nad plytvaním vody jednoducho ani nechce rozmýšľať.

Keď za sebou spláchneme na toalete, neuvedomujeme si, že do kanála sme práve vyliali v priemere 8 litrov vody. Vody, v ktorej by sa nejaký africký chlapec rád okúpal. Vo svete takmer 4 milióny ľudí každoročne zomrú na choroby súvisiace s príjmom znečistenej vody, pričom u nás sa to považuje za extrémny prípad. Poďme ale ďalej.

Keď niekedy zavítate do Afriky, kávu si pri návšteve nejakej rodinky žijúcej v slamenom dome radšej nepýtajte. Na výrobu kilogramu kávy je totiž potreba až 11 000 litrov vody. Aj tie bulvárne noviny skúste niekde skryť, keďže na výrobu jedného vydania sa bežne minie až 300 l vody. A čo sprcha? Tak na tú radšej zabudnite. Na päťminútovú sprchu spotrebujete viac vody ako tá rodina z rozvojovej krajiny žijúca v slume za celý deň!

Vymeňte Coca-colu za Tatra-colu!

V dôsledku chýbajúcej či zdravotne nevyhovujúcej vody zomrie vo svete jedno dieťa každých 15 sekúnd. To je asi 40 detí za čas potrebný k prečítaniu tohto článku (cca. 10 min). Dosť bolo ale! Nechceme vás tu rozbombardovať smutnými faktami, ktoré sú z drvivej väčšiny o politike. Všetci by sme, samozrejme, boli najšťastnejší, keby mala každá chodiaca bytosť po tejto planéte dostatočné množstvo zdravej vody.

Ide nám skôr o to, aby ste si vodu, ktorej my máme prebytok, dokázali vážiť aspoň o trošilinku viac, než doteraz. Garantujeme vám, že odteraz si každý dúšok pitnej vody z vodovodu budete vychutnávať s väčšími kontúrami. Nehovoriac ani o tom, čo má váš organizmus odteraz na dosah pri pití prameňov vyvierajúcich priamo v Tatrách.

Dolina Siedmich prameňov alias botanická záhrada Tatier

Slovensko oplývaj množstvom chodníčkov, ktorými sa poľahky dostanete k tým najzdravším prameňom na svete! Za pačesy túto možnosť chytil región Severný Spiš – Pieniny, kde sa zrodila jedinečná myšlienka vytvorenia turistickej trasy prameňov pod názvom Cesta minerálnych prameňov. Spája 12 najvýznamnejších minerálnych prameňov v jedenástich obciach: Bajerovce, Červený Kláštor, Forbasy, Hniezdne, Hraničné, Lacková, Legnava, Litmanová, Nová Ľubovňa, Sulín a Vyšné Ružbachy. Pramene sú vhodné na pitné kúry, majú iné minerálne zloženie a pomáhajú pri rôznych zdravotných ťažkostiach.

Síce sme z Tatier trochu odbočili, pre mnohé chodníčky by mal byť práve dômyselný systém ciest minerálnych prameňov inšpiráciou ako lusk. Platí to aj pre Dolinu Siedmych prameňov, ktorá leží pod juhovýchodnými úbočiami Belianskych Tatier. Územie síce nevyniká veľkosťou ani mohutnosťou vysokotatranských dolín, je však krajinársky mimoriadne vďačné, ponúka nenáročnú turistiku a originálne, jedinečné scenérie.

Vzácna nielen voda

Okrem množstva kvetín v doline zaujmú najmä pohľady na Skalné vráta, ktoré sú typickou črtou hrebeňa Belianskych Tatier. V týchto miestach sa tiež nachádza pliesko Sedem prameňov, mohutný pramenný systém, podľa ktorého dostala dolina pomenovanie. Z tohto skvostu vyteká potok Čierna voda, ktorý sa pri Strážkach, mestskej časti Spišskej Belej, vlieva do Popradu.

Relatívna odľahlosť a izolovanosť doliny zapríčinila, že sa v nej zachovalo veľa rastlinných endemitov, teda rastlín, ktoré sa vyskytujú iba na určitom území. Príkladom môže byť horčičník Wahlenbergov, ktorý sa nevyskytuje v tejto forme nikde inde okrem Tatier.

Voda, vzduch, pohyb = život

Na záver si to celé zhrňme. Bez vody nie je život a bez nej ani zdravie. Všetci poznáme tie “múdrosti” o pitnom režime a o tom, že naše telo je zo 70 % tvorené vodou. Okrem vody a vzduchu je súčasťou života aj pohyb, ktorý tiež čoraz viac zanedbávame. Jasné, nič netreba preháňať, inak nám ani poriadne wellness nepomôže.

Možnosti bohatej prírody so zdravou vodou, peknou scenériou a energickým pohybom, ktoré sa od nás nachádzajú v tesnej blízkosti, je hriechom nevyužiť. Čo by dali ostatní za to, aby mohli zažiť víkend v okolí Belianskych Tatier, piť čerstvú vodu z tých najčistejších prameňov, poriadne sa najesť, nabrať silu hodnú odvážnych kamzíkov, alebo len tak leňošiť v komfortnom rezorte Penzión Kamzík?

zdroj: vysoketatry.com, treking.cz, korzar.sme.sk, webmagazin.teraz.sk
ilustračné foto: istockphoto.com

0 Comments

Leave a reply