S príchodom horúcich dní nás to samozrejme ťahá do prírody. Ale čo nás ťahá? No predsa pohyb, vzduch či okulahodiaca scenéria. Avšak ako silno ťahá, mnohokrát sa nedoťahá. Často je omnoho jednoduchšie uprednostniť gauč či gril. Benefity spojené s pohybom v prírode idú bokom. Ako a hlavne prečo začať konečne žiť prírodou?
Iná doba? Nie, iní ľudia!
Našich rodičov, starkých, prababičky, ktorí akoby vyrastali a žili v inej dobe, ani dnes najnovšie výdobytky techniky nedokážu zlákať k domácemu vylihovaniu. Vždy sa počas svojho života snažili vyťažiť z darov matky zeme to, čo potrebovali na skromné, no zároveň krásne a zdravé prežitie. Dnes už to tak ani zďaleka nefunguje a morálne hodnoty, podmienené bohatou tradíciou, vystriedali neutíchajúce digitálne možnosti.
Bez novej profilovky ani na krok
Dokonca aj vtedy, keď sa dnešná generácia odhodlá k „veľkému výstupu“ do parku za bytovkou, bez mobilu a selfíčok prechádzka nie je prechádzkou. Dnes musí fotka z výletu dosiahnuť minimálne 100 lajkov, inak… inak upadáme do depresií. Pritom čo by niektorí ľudia, ktorí kvôli práci či iným povinnostiam nemôžu žiť v menších mestách a v dedinách, dali za pravidelnú prechádzku po kľukatých lesných cestičkách? Väčšina Európanov žije v mestách a ich podiel sa stále zvyšuje. Zahusťovaním výstavby sa postupne ukrajuje z prírody, pričom v metropolách musia obyvatelia za prechádzkou v lese cestovať aj viac než hodinu. Niektorí na to kašlú, iným tých pár minút naviac stojí za to. Prečo?
Mozog s pamäťou slintajú po prírode
Život v betónovej džungli si vyberá cenu na našom zdraví aj psychickej pohode. Pobyt v prírode priaznivo pôsobí nielen na našu psychiku ako prevencia depresie, ale napríklad aj na krvný tlak. Podľa lekárskych štúdií je strávený čas v lese priaznivý pre dobrý zdravotný stav, pretože odbúrava obsedantné a negatívne myšlienky. Vedeli ste tiež, že po prechádzke v prírode budete dokonca kreatívnejší? Ľudia, ktorí trávia čas v prírode bez technických vymožeností, zlepšujú svoje schopnosti riešiť problémy. Taktiež bolo preukázané, že študenti mali po prechádzke na čerstvom vzduchu omnoho lepšiu krátkodobú pamäť.
Dve muchy jednou ranou
O tom, ako pohyb vo voňavej prírode dokáže účinne odbúrať stres, snáď ani hovoriť netreba. Ak sa cítite úzkostlivo, prepracovane a vystresovane, je najvyšší čas odísť z domu alebo z kancelárie a dať si aspoň polhodinovú prechádzku. Pravidelný pohyb v prírode okrem toho dokáže účinne znížiť tlak. No a ak máte pocit, že vaša kondička je na tom dosť biedne, vycibríte si ju práve prechádzkami. Síce sa môže zdať, že ľahké šliapanie je skôr oddych, no i pri nej sa dá zadýchať či zapotiť. A čo je na tom najlepšie? Že aj zaslúžený kúpeľ vo vírivke bude hneď chutiť lepšie.
Aby toho náhodou nebolo málo, príroda je efektívnym bojovníkom s ADHD. Deti, ktoré majú problém s poruchami sústredenia, by sa mali v prírode prechádzať čo možno najviac. No pozor! Deti je potrebné do prírody ťahať aj vtedy, keď je ich sústredenie na jednotku. Pre rodičov a ich večerný pokoj neexistuje nič lepšie, než dieťa, ktoré sa v priebehu dňa dostatočne unavilo. Ak sa unavilo pri prirodzenej zábave v parku či v lese, nie po tabletových strieľačkách, je čas na „high five!“
Alfou a omegou je drevo
Samozrejme, znečistený mestský vzduch nám iste neprospieva, preto je viac ako potrebné dopriať si prechádzku v parku, popri rieke alebo úplne ideálne na lesných cestičkách. Za úžasný a prospešný vzduch treba ďakovať predovšetkým zeleni, stromom, dreve. Štúdia na University of British Columbia zdokumentovala fakty, ako pobyt v prírode v objatí stromov účinne znižuje stres, krvný tlak, srdcovú frekvenciu a agresivitu. Jedna štúdia nemocničných pacientov v rekonvalescencii po operácii brucha dokonca zistila, že pacienti v izbách s výhľadom na stromy mali kratší pooperačný pobyt v nemocnici a vyžadovali menej analgetík ako pacienti s výhľadom na budovy.
No a aby sme to úplne vypeckovali, poznáme aj trochu uletené dôvody, prečo pravidelne navštevovať parky a lesy. Toľko odtieňov zelenej vám neponúkne žiadny grafický program či fotografia. Máte v sebe bojovnú náladu? Vyskúšajte šuškovú vojnu. No a keď vám od strachu bude treba čúrať, nech sa páči. Priestoru je habadej. A čo viac? Dokonca ušetríte! Neodolateľné zľavy a stánky s občerstvením by ste totiž hľadali len márne. No a za huby neplatíte nič. Samozrejme, tie jedlé! Za tie nejedlé zaplatíte zdravým, tak pozor na ne.
Prírodný, estetický, zdravý pôžitok
Hoci pozitívny prínos prírody je vysoko žiadúci pre zníženie stresu, regeneráciu, pozornosť a všeobecné zdravie, je zarážajúce, že taký priemerný Kanaďan strávi iba 6% svojho času v prírode, ďalších 6% trávi vo svojom aute a zostávajúcich 88% svojho času v uzavretých priestoroch. Prečo sme „vypichli“ práve Kanaďana? Pretože možností na lesné túry má viac než len dosť, no aj tak to nevyužíva. My, Slováci hrdí na prírodné bohatstvo, podobnú chybu nerobme!
Ak máme mať dokonalý prospech z pobytu v prírode, musíme buďto tráviť viac času vonku, alebo nájsť spôsob, ako preniesť prírodu do interiéru. No a úplne najideálnejšie je skombinovať jedno s druhým. Na splnenie tejto túžby odporúčame zavítať do regiónu Ždiar. Totižto okrem toho, že Vila Kamzík je situovaná v blízkosti prekrásnej prírody Belianskych Tatier, vám pôžitok z relaxu spríjemnia ručne vyrezávané interiérové doplnky z voňavého dreva. Tak teda, hor sa do prírody!
zdroj: ciernalabut.sk, najky.webnoviny.sk, patalie.cz
foto: Jozef Pitoňák
0 Comments
Leave a reply
You must be logged in to post a comment.