Vďaka dnešným možnostiam ľudia poriadne zleniveli. Človek už nemusí chodiť desiatky kilometrov za potravou, loviť či bojovať o svoje územie. Napriek tomu, stále nie sme vnútorne spokojní. Hľadáme niečo viac. Uchyľujeme sa k drogám či hazardu. A pritom najväčšia droga je v tej najprostejšej aktivite – v behaní.
Závisláci vs. rekreační bežci vs. gaučoví maniaci
Do akej kategórie sa radíte vy? Ak ste nadšenými bežcami, tak ste určite zistili, že behanie nie je len o fyzickej aktivite či trávení voľného času. Beh je štýl života, ktorého sa za žiadnu cenu nechcete vzdať. Na druhej strane sú tí, ktorí začnú behať spontánne, jednoducho zatúžia po pohybe, tak to skúsia, povedia si: veď to nie je nič ťažké, stačí len zdvihnú zadok a bežať. No a na tej tretej strane zas stoja, resp. sedia za televízorom či počítačom tí, ktorí okolo behu prešľapujú na mieste a hovoria si: mám, nemám, mám, nemám? Je množstvo dôvodov, prečo by ste mali skončiť na slove „mám!“
Zdravší, flexibilnejší, múdrejší
Mnohých z vás iste zaujíma, čo privádza ľudí k behu, čo im beh prináša, čo im beh dáva navyše oproti iným športom, čo je hybnou pákou súčasného bežeckého boomu vo svete. Základnou výhodou behania je vytvorenie si solídnej fyzickej kondície. Zaujímavé na tom však je, že táto výhoda nie je dôvodom číslo jeden, prečo ľudia chcú behať. Nejde im totiž tak o kondičku, ako o odbúravanie stresu, chudnutie a teda celkovú spokojnosť.
Netreba však zabúdať ani na XY sekundárnych dôvodov, prečo sa dnes ľudia v takom húfe uchyľujú k prostému behu. Aeróbne športy, ako je beh, posilňujú srdce, zlepšujú funkciu pľúc a krvný obeh. Vďaka tomu aj vy dokážete byť výkonnejší, vytrvalejší a zároveň viete znížiť riziko kardiovaskulárnych ochorení, na ktoré dnes zomiera väčšina ľudí.
Okrem toho budete vďaka behu pohotovejší, rýchlejší riešiť aktuálne situácie. Lepšie sa viete prispôsobovať novému prostrediu, pričom rozvíjate si aj húževnatosť. Psychické uvoľnenie umožňuje bežcom tiež získať väčší odstup od denných problémov a kompenzovať stresové situácie. Aby toho nebolo málo, beh prehlbuje schopnosť učenia, resp. pamätania si, pretože stimuluje rast nových mozgových buniek.
Kedy a kde?
Otázku, či je lepšie behať ráno, alebo večer, si kladú všetci bežci, rekreační, výkonnostní aj tí vo vrcholovej príprave. Skoro ráno býva čistejší vzduch. Keď beháte, do tela sa vám vyplavujú endorfíny, teda hormóny šťastia, čo vás dostatočne naladí na celý pracovný deň. Samozrejme, keď to s behom ráno nepreženiete. Výhodou behu večer zas môže byť väčšia voľnosť pri výbere živín z hľadiska stravy a tiež omnoho viac času.
Poslednou nevypovedanou otázkou tak ostáva, kde vykonávať tento jednoduchý, no zázračný šport? Kdekoľvek! Vaše „fitko“ máte vždy poruke, či už ste na dovolenke, alebo len na návšteve v inom meste.
Spočiatku sa behalo len na atletickej dráhe, potom sa beh presunul do ulíc veľkých miest a teraz objavuje čoraz viac bežcov dobrodružstvo behu v prírode, beh po nespevnených cestách, cez výmole, konáre, korene, hory a doly. Prečo? Pretože beh mimo panelákovej džungle je ešte o niečo efektívnejší aj prospešnejší. Umožňuje oveľa lepšiu regeneráciu psychiky a zlepšenie duševného stavu, pričom môže znižovať pocity obáv a negativity viac než v meste. Do lesa sa dá vybehnúť s hlavou, ktorá sa nevie zastaviť a vrátiť sa s pokojom, ktorý mestský beh jednoducho nevydá.
Tatry v pohybe
Človek po tom, čo sa z minulosti presunul z prírody, dedín a malomesta do veľkých mestských častí, opäť hľadá cestu späť do lona matky prírody, cestu späť ku svojim koreňom a s tým spojené behanie cez korene, polia, lúky, kopce a hory. No a kde lepšie zažiť čaro behu v prírode, keď nie v samotných Vysokých Tatrách? Tie aj tento rok ponúknu bežcom počas jari a leta skvelé zážitky s celou radou výnimočných podujatí.
Podtatranské športové kluby zapojené do projektu Tatry v pohybe spoločne pripravili pre všetkých športových nadšencov množstvo zaujímavých podujatí. V minulom roku sa na podujatia Tatry v pohybe prihlásilo spolu až 5 622 pretekárov z 18 štátov sveta, pričom s podobným, keď nie lepším počinom, sa ráta aj tento rok. Celá séria je totiž určené nielen bežcom, ale aj milovníkom severskej chôdze, ktorí súťažia vo vlastnej kategórii.
Ak sa však radíte k rekreačným bežcom či dokonca začiatočníkom, ani pre vás Tatry nie sú „zatvorené“. Vyblázniť sa behom môžete na mnohých chodníčkoch aj poľných cestách, po ktorých je beh vďaka úžasnej scenérii aj tomu najčistejšiemu vzduchu naozajstným zážitkom. No a keď nemáte Tatry poruke, radi vás ubytujeme v rezorte Kamzík, v ktorom máte po náročnom behu možnosť vďaka vírivke a saune aj dostatočne zregenerovať. Stačí si už len nasadiť botasky a konečne niekam vybehnúť.
Zdroj: tatryvpohybe.tatry.sk, bezeckaskola.cz, behame.sk, behnaboso.sk
Foto: shutterstock.com