Pasujte sa do stavu goralského. Stačí vystúpiť na Hrebienok!

Pasujte sa do stavu goralského. Stačí vystúpiť na Hrebienok!
24. septembra 2017 BAJAN Wordpress

Výstup Goralov do hôr v sprievode konských záprahov a tradičnej goralskej hudby. Prvý ročník tejto akcie sa vydaril, druhý sa musí vydariť ešte viac! Zima sa blíži, z posledných dni bez snehu a fujavíc preto treba vyžmýkať čo najviac.    

Zažite život našich predkov

V našom blogu sme už písali o tom, akým ideálnym človekom dokáže byť goral a prečo by sme sa mu mali všetci podobať. Dokonca sme si aj vypočuli goralské ľudovky plné temperamentu. Poviete si však, že čo z toho, keď je to všetko len vo virtuálnej podobe cez internet?

Presne od toho tu je jedinečná akcia s názvom Goral na gory, na ktorej si nielenže obľúbené goralské pesničky zaspievate, ale aj priamo „pričuchnete“ k ortodoxnému životu goralov. Práve týmto výstupom môžete ukázať, či si naozaj viete uctiť tradičnú kultúru a zvyky našich predkov, alebo o tom dokážete len rozprávať. Odkaz organizátorov širokej verejnosti je jasný: „Tradície je potrebné nie iba zachovávať, ale aj rozvíjať!“

O čom to celé je?

O hudbe, speve, tanci, remeslách, jedle či krásnych ľudových odevoch z viac ako dvadsiatich goralských obcí, šiestich goralských regiónov či dokonca troch štátov. No pozor! Táto akcia nie je len o zábave. Ide tu predovšetkým o symbolický výstup, ktorým si usporiadatelia pripomínajú historické putovanie goralov počas valašskej kolonizácie. Počas nej na rumunsko-ukrajinských hraniciach gorali putovali cez Karpatský oblúk a postupne začali osídľovať horské a podhorské oblasti slovensko-poľsko-českého pohraničia. Výstup tentoraz povedie zo Starého Smokovca na Hrebienok. Cieľom je vyhliadkový Szilágyiho pavilón – prvý turistický objekt na Hrebienku, postavený v roku 1904, ktorý bol v roku 2011 zapísaný do zoznamu národných kultúrnych pamiatok Slovenska. Trasa je volená tak, aby ju zdolal i najmenší účastník, meria necelých dva a pol kilometra, s prevýšením cca 225 m.

Posolstvo vás chytí za srdce

Hlavným organizátorom podujatia je aj tento rok nezisková organizácia Obnova kultúrnych tradícií, ktorá sympaticky začala svoju činnosť v regióne severného Spiša v roku 2016. Už samotný názov organizácie napovedá čo-to o jej poslaní. Po rokoch nadšenia z globalizácie a preferovania multikultúrnosti si treba čoraz viac uvedomovať, čo s nimi strácame a to najmä v oblasti duchovnej kultúry odovzdávanej z pokolenia na pokolenie. Krása a jedinečnosť tejto planéty nespočíva len v rozmanitosti prírodných krás, ale aj v rozmanitosti krás vytváraných človekom – hmotných i duchovných.

Partnermi podujatia sú GAS Familia, Štátne lesy TANAPU, Hrebienok resort, VPS Vysoké Tatry. To všetko pod záštitou mesta Vysoké Tatry. Aby toho nebolo málo, Na akcii prebehne aj súťaž o najmocnejšieho, najrýchlejšieho a najbystrejšieho starostu, ktorú bude viesť Michal Bekeš alias 8. najrýchlejší lyžiar na svete. Účasť prisľúbilo osemnásť starostov zo všetkých regiónov.

Vyše 260 účinkujúcich goralov!

Podujatí s goralskou tematikou je pod Tatrami pomerne dosť, všetky sa však viažu ku konkrétnej lokalite. Akcia Goral na gory túži započať novú tradíciu stretávania sa goralov z rôznych regiónov vždy na inej trase a tak spoznávať rôzne kúty Tatier. Minulého roku prebehol výstup z Tatranskej Polianky na Sliezsky dom. Aj keď bola hustá hmla, nikomu to neprekážalo a všetci dorazili pod hrdo týčiaci sa horský štít, ktorý sa v poobedňajších hodinách ukázal v plnej kráse. Nechýbala pasovačka za gorala, čaj i čosi silnejšie na zohriatie, ale predovšetkým tu panovala dobrá nálada. Gorali svoj hromadný výstup zapísali do Knihy slovenských rekordov počtom 346 účastníkov.

Každý hrdý goral si bude vždy vážiť dedičstvo svojich otcov a matiek, čo ho zaväzuje tradície neustále zachovávať aj zároveň rozvíjať. A ak ty, ktorý teraz čítaš tieto riadky, nie si Goral a nikdy si ním nebol, flintu do žita hádzať nemusíš. Stačí v sobotu 30. septembra prísť a môžeš sa ním stať. Oficiálne budeš pasovaný do „stavu goralského“. Goral na gory!

zdroj: goralnagory.sk, slovenskerekordy.sk
foto: okt.sk, Jozef Pitoňák